TĒMA: Nodokļi

Ja tiek gūti ienākumi no saimnieciskās darbības, tad jāreģistrējas VID

J
jautā:
07. septembrī, 2020
Inna

Labdien! Ja es gribu pārdot pušķus, kurus taisu pati, vai man vajag reģistrēties kā pašnodarbinātajai personai? Ieņēmumi gadā neparsniedz 430 eiro. Kādas atskaites jāiesniedz? Paldies!

A
atbild:
14. septembrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Saimnieciskā darbība ir jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā. Jāizvēlas nodokļu režīms. Informācija par izvēles iespējām ir atrodama VID interneta vietnē “Saimnieciskās darbības veicēji”.

Piemēram, ja pašnodarbinātais izvēlas maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli no saimnieciskās darbības par mēnešiem, kuros ir ienākumi (ieņēmumi, no kuriem atskaitīti izdevumi), tad viņam reizi ceturksnī jāsamaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).

Ja pašnodarbinātā ienākumi no saimnieciskās darbības mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru (430 eiro), tad par šo mēnesi veic obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai 5% apmērā no saimnieciskās darbības ienākuma.

No gada pirmajiem 50 eiro ienākumiem obligātās iemaksas nav jāveic.

Ienākuma nodokli aprēķina un maksā nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.