Galvojums tiesības uz īpašumu nedod

J
jautā:
05. septembrī, 2020
Vanda Banga

Kas notiek ar bankā ieķīlātu dzīvokli (ņemot mājokļa kredītu), ja īpašnieks nomirst? Galvinieks ir viens no trijiem īpašnieka bērniem. Labprāt uzdāvinātu dzīvokli galviniekam, bet ieķīlātu dzīvokli nedrīkst dāvināt.

A
atbild:
14. septembrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Galviniekam ir pienākums atmaksāt bankai neizpildītās aizņēmēja saistības, ja to nedara vai nevar izdarīt pats aizņēmējs. Kā saistību izpildes nodrošinājums galvojums dod tiesības kreditoram (bankai) vērsties pret galvinieku, ja kādu iemeslu dēļ galvenais parādnieks nespēj savas saistības izpildīt.

Ieķīlātu īpašumu galvenais parādnieks bez bankas atļaujas nevar pārdot.

Galvojums pats par sevi tiesības uz īpašumu nedod. Ja īpašnieks nomirst, tad visiem bērniem būs tiesības pieteikties uz mirušā atstāto mantu pie zvērinātā notāra, pie kura būs atvērta mantojuma lieta. Ņemot vērā mantojuma saņēmēju skaitu, radniecības pakāpi un vēlmi pieņemt mantojumu, mirušā mantojums tiks sadalīts starp mantiniekiem.