Kopīpašuma lietošanas kārtība

J
jautā:
03. septembrī, 2020
Anna

Labdien! Gribētu uzzināt, kas man būtu jādara šādā situācijā: man ir kopīpašums (1/2 domājamās daļas). Nav ierādīta šī īpašuma lietošanas kārtība. Uz zemes atrodas divu īpašnieku ēkas (kūtis, garāžas, šķūņi). Es gribu nodot ekspluatācijā saimniecības ēku. Kādi dokumenti un kur man būtu jāiesniedz? Vai es varu pārdot savu daļu otram līdzīpašniekam? Un kas notiek situācijā, ja viņš nepiekrīt parakstīt papīrus par ēkas nodošanu ekspluatācijā? Līdz šim pateica, ka nekādu piekrišanu nedos, šobrīd varbūt situācija mainīsies, jo grib pirkt manu daļu. Protams, attiecības, maigi izsakoties, ir saspīlētas. Paldies!

A
atbild:
17. septembrī, 2020

Ja kopīpašums attiecas uz visu minēto īpašumu (zeme, ēkas u. tml.), tai skaitā ekspluatācijā nodoto ēku, tad tās nodošanai ekspluatācijā ir jāvēršas būvvaldē ar attiecīgu iesniegumu. Taču, ja minētā ēka ir kopīpašums, tad, lai realizētu šo ieceri, ir nepieciešama abu kopīpašnieku griba, t. i., būs nepieciešami abu īpašnieku parakstīti dokumenti.

Bez šaubām, jūs varat pārdot otram īpasniekam savu domājamo daļu, nenododot ekspluatācijā saimniecības ēku.

Ja domstarpības atrisināt mierīgā (pārrunu) ceļā neizdodas, jums ir tiesības vērsties tiesā ar prasību par kopīpašuma izbeigšanu Civillikuma 1074. panta izpratnē.

Plašāk par kopīpašuma izbeigšanas kārtību lasiet LV portāla rakstā “Kad kopīpašumu izbeidz, to izsolot”.