E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21039
Lasīšanai: 3 minūtes

Kompensācija par zemes lietošanas tiesību aprobežošanu

J
jautā:
03. septembrī, 2020
Ģirts Melderis

Labdien! Energoapgādes komersants zemes īpašumā plāno ierīkot gaisvadu elektrolīniju. Sakarā ar šo ierīkošanu sagatavots atlīdzības aprēķins, piemērojot 2006. gada Ministru kabineta noteikumus Nr. 603 “Kārtība, kādā aprēķināma un izmaksājama atlīdzība par energoapgādes objekta ierīkošanai vai rekonstrukcijai nepieciešamā zemes īpašuma lietošanas tiesību ierobežošanu”. Tā kā elektrolīnija zemes vienībā šķērsos gan meža zemi, gan tīrumu, aprēķinātas divas summas: viena par zemes platību, ko nevarēs turpmāk izmantot meža audzēšanai, – tā ir elektrolīnijas trase, un koki tur tiks nozāģēti (noteikumu 7. punkts); otra par elektrolīnijas aizsargjoslas platību tīrumā, ko turpmāk varēs izmantot, bet ar Aizsargjoslu likumā noteiktajiem ierobežojumiem (noteikumu 6.2. punkts). Pamatojoties uz noteikumu 5. punktu, atlīdzība izmaksai noteikta tikai par lielāko summu, kas aprēķināta par platību elektrolīnijas trases ierīkošanai meža zemē (saskaņā ar noteikumu 7. punktu). Vai pareizi ir piemērots noteikumu 5. punkts? Vai šīs divas pieminētās aprēķinātās summas nebija jāsummē? Kādos gadījumos šis 5. pants var tikt piemērots?

A
atbild:
17. septembrī, 2020

Saskaņā ar Ministru kabineta 2006. gada 25. jūlija noteikumu Nr. 603 “Kārtība, kādā aprēķināma un izmaksājama atlīdzība par energoapgādes objekta ierīkošanai vai rekonstrukcijai nepieciešamā zemes īpašuma lietošanas tiesību ierobežošanu” 6. punktu atlīdzība par zemes lietošanas tiesību ierobežošanu ir nosakāma par kvadrātmetru. Tas nozīmē, ka jums ir tiesības saņemt kompensāciju par katru savas zemes kvadrātmetru, uz ko būs attiecināmi lietošanas tiesību aprobežojumi.

Šo noteikumu 5. pants nosaka: ja par zemes platības lietošanas tiesību ierobežojumu šajos noteikumos ir paredzētas vairākas dažādu lielumu atlīdzības, tad aprēķina vienu (lielāko) atlīdzību.

Kā tas izriet no jautājuma, uz vienu zemes gabalu ir attiecināmas divas dažāda veida kompensācijas: saskaņā ar noteikumu 6.2. punktu un saskaņā ar noteikumu 7. punktu. Kā tas izriet no noteikumu 1. pielikuma, kompensācija saskaņā ar 6.2. punktu ir nosakāma 20% vai 5% apmērā (no zemes kadastrālās vērtības) atkarībā no eletrolīniju tipa (gaisvadu un pazemes). Savukārt noteikumu 7. pants paredz kompensācijas apmēru divkāršā šīs zemes platības vienības kadastrālās vērtības apmērā, bet ne mazāku kā 1,42 eiro par kvadrātmetru.

Ņemot vērā, ka 1. pielikumā noteiktais kompensācijas apmērs ir būtiski zemāks nekā 7. pantā noteiktais, saskaņā ar noteikumu 5. punktu jums ir tiesības pretendēt uz lielāko kompensācijas apmēru.

Tādējādi, ja lietā ir runa par vienu zemes vienību, uz kuru attiecas dažādas kompensācijas likmes (par vienu kvadrātmetru), tad kompensācija ir aprēķināma pēc lielākās atlīdzības likmes, reizinot to ar aprobežojamo kvadrātmetru skaitu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU