Virsstundas var kompensēt ar naudu vai apmaksātu atpūtas dienu

J
jautā:
01. septembrī, 2020
Anna

Labdien! Jautājums par virsstundu samaksu. Strādāju uzņēmumā, bet esmu kontraktors (strādāju uzņēmumā A, bet līgums ir noslēgts ar uzņēmumu B, kas mani nodarbina uzņēmumā A). Uzņēmumā A man vadība teica, ka virsstundas varu strādāt, bet par tām nemaksās, tās varu izņemt ārā kā vienkārši brīvu laiku. Nostrādāju 1 h un tad 1 h varu paņemt brīvu. Bet, ja es strādātu 1 h un saņemtu virsstundu samaksu, tad nebūtu attiecības 1:1. Līdz ar to vajag būt iespējai paņemt brīvas stundas vairāk nekā 1:1. Vai ir likums, kas šo regulē? Un vai ir pamatoti, ka mans darba devējs (vadība no uzņēmuma A) atsakās maksāt par virsstundām un liek izņemt nostrādātās virsstundas, lai ātrāk ietu prom no darba?

A
atbild:
21. septembrī, 2020
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Darba tiesību nodaļas Konsultatīvā centra vadītāja

Darba likuma 136. panta otrā daļa noteic, ka virsstundu darbs ir pieļaujams, ja darbinieks un darba devējs par to vienojušies rakstveidā.

Turklāt saskaņā ar Darba likuma 136. panta trešo daļu darba devējam ir tiesības nodarbināt darbinieku virsstundu darbā bez viņa rakstveida piekrišanas šādos izņēmuma gadījumos:

1) ja to prasa sabiedrības visneatliekamākās vajadzības;

2) lai novērstu nepārvaramas varas, nejauša notikuma vai citu ārkārtēju apstākļu izraisītas sekas, kas nelabvēlīgi ietekmē vai var ietekmēt parasto darba gaitu uzņēmumā;

3) steidzama, iepriekš neparedzēta darba pabeigšanai noteiktā laikā.

Darba likumā noteikti virsstundu darba ierobežojumi, lai nodrošinātu darbiniekam pienācīgu atpūtas un  darbspēju atjaunošanas iespēju. Atbilstoši Darba likuma 136. panta piektajai daļai virsstundu darbs nedrīkst pārsniegt vidēji astoņas stundas septiņu dienu periodā, ko aprēķina pārskata periodā, kas nepārsniedz četrus mēnešus. Attiecīgā norma noteic, ka darbinieku virsstundu darbā ir pieļauts nodarbināt vidēji astoņas stundas nedēļā.

Darbiniekam par virsstundu darbu ir izmaksājama piemaksa atbilstoši Darba likuma 68. panta pirmajā daļā noteiktajam apmēram: ne mazāk kā 100% apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes, bet, ja nolīgta akorda alga, ne mazāk kā 100% apmērā no akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.

Darba likuma 136. panta devītās un desmitās daļas regulējums noteic, ka vienlaikus ar vienošanos par virsstundu darbu vai norīkošanu to veikt darbinieks un darba devējs var vienoties, ka darbiniekam piemaksu par virsstundu darbu aizstāj ar apmaksātu atpūtu citā laikā atbilstoši nostrādāto virsstundu skaitam, kā arī par šāda apmaksāta atpūtas laika piešķiršanas kārtību.

Ja darbiniekam nepiešķir piemaksu par virsstundu darbu, bet to aizstāj ar apmaksātu atpūtu, tad šādu apmaksātu atpūtu piešķir mēneša laikā no virsstundu darba veikšanas dienas, bet, ja darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks, tad apmaksātu atpūtu piešķir nākamajā pārskata periodā, bet ne vēlāk kā triju mēnešu laikā. Ja darbinieks un darba devējs vienojas, apmaksāto atpūtu var pievienot ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam, atkāpjoties no šajā daļā noteiktās vispārīgās kārtības.