Sociālās apdrošināšanas pabalstus rēķina no vidējās iemaksu algas

J
jautā:
19. augustā, 2020
Inese

Labdien! Man rit grūtniecības 7. nedēļa, un esmu iestājusies uzskaitē pie privātās ginekoloģes. Vai šobrīd ir vērts nomainīt darbu, kurā oficiāli būs lielāka stundu likme? Vai es varēšu saņemt pabalstu, ja jaunajā darbavietā nebūs nostrādāts gads?

A
atbild:
21. augustā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Sociāli apdrošinātiem vecākiem pabalstus aprēķina, ņemot vērā ienākumus likumā noteiktajā pārskata periodā. Nav svarīgi, vai tiek mainīta darbavieta, svarīga ir iemaksu alga jeb darba alga (bruto), no kuras rēķinās pabalstus.

Sociāli apdrošinātiem vecākiem papildus ir divi pabalsti – maternitātes pabalsts sievietei un vecāku pabalsts, ko var izmantot viens no abiem vecākiem.

Par grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku tiek piešķirts maternitātes pabalsts. Šo pabalstu piešķir 80% apmērā no pabalsta pieprasītājas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Darba ņēmējam vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā sākas darbnespējas lapa sakarā ar grūtniecību.

Arī vecāku pabalsta aprēķinam izmanto vidējo iemaksu algu 12 mēnešus periodā, kas beidzies divus mēnešus pirms mēneša, no kura tiek piešķirts šis pabalsts.

Atkarībā no izvēlētā pabalsta saņemšanas ilguma tiek noteikts pabalsta apmērs:

  • līdz bērna 1 gada vecuma sasniegšanai – 60% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas vai
  • līdz bērna pusotra gada vecumam – 43,75% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Par pabalstiem vecākiem plašāka informācija, kas būs noderīga gan gaidību laikā, gan arī turpmāk, ir izklāstīta Valsts sociālās apdrošināšanas (VSAA) mājaslapā.

VSAA norāda, ka informāciju par valsts pabalstiem vecāki var iegūt: