Vai laulātie var noslēgt uztura līgumu

J
jautā:
18. augustā, 2020
sandra

Labdien! Vai es ar vīru varu slēgt uztura līgumu? Mans vīrs ir jaunāks par 9 gadiem, viņam ir diagnoze, kas liek visu atlikušo dzīvi ievērot striktas prasības uzturā, sekot medikamentu lietošanai utt. Vēl ir tāda lieta, ka īpašumu vīram uzdāvinājusi viņa māte. Dāvinājums ir noticis pirms 20 gadiem. Cik zinām, tad pēc mātes nāves otrs dēls var pretendēt uz savu daļu. Bet brālis arī ir saņēmis lielu naudas summu no mātes, kad viņa pārdeva otru savu īpašumu, taču pierādīt to nevaram, jo nauda tika iedota “uz rokas”, tas notika pirms 15 gadiem. Tā kā ar brāli attiecības vīrs neuztur, tad viņš, ja būs nekaunīgs, pieprasīs, lai izmaksā viņa daļu, kas būtu ļoti netaisnīgi. Saprotam, ka parastu dāvinājumu var apstrīdēt. Esam izlēmuši par uztura līguma noslēgšanu. Vai mēs to varam darīt?

A
atbild:
15. septembrī, 2020
Marika Mure
juriste

Formāli Civillikums neaizliedz laulātajiem slēgt uztura līgumu. Tomēr Civillikuma 84. pantā noteikts laulāto pienākums [..] kopā dzīvot, vienam par otru gādāt un kopīgi rūpēties par ģimenes labklājību (kas sevī ietver arī uztura došanas pienākumu). Ņemot vērā, ka jūsu gadījums ir komplicēts, konkrētais jautājums būtu jārisina ar jurista palīdzību, lai, ņemot vērā visus apstākļus un juridiskās nianses, tiesiskais darījums nebūtu pretrunā tā faktiskajam mērķim. Pretējā gadījumā šāds darījums var tikt atzīts par fiktīvu vai simulatīvu.