E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20938
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1
1
1

Ja vienošanās par uzturlīdzekļiem noslēgta pie notāra, tad izpildrakstu izdod notārs

J
jautā:
17. augustā, 2020
Līna

Labdien! Kā es varu piedzīt alimentus no bērna tēva, kurš dzīvo Latvijā, ja es ar bērnu dzīvoju Lielbritānijā? Mums ir notariāli apstiprināta vienošanās par alimentiem. Vai ir obligāti jālido uz Latviju, lai piedzītu alimentus no bērna tēva? Un kādi ir minimālie alimenti, ja bērns dzīvo Lielbritānijā, nevis Latvijā?

A
atbild:
03. novembrī, 2020
Olga Petrovska
juriste

Ja ir noslēgta vienošanās par uzturlīdzekļu izmaksu bērna uzturēšanai, bērna tēvam tie jāmaksā saskaņā ar Civillikuma 179. panta pirmo daļu, kas paredz arī to, ka vecāku pienākums ir samērā ar savām spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Strīdus par uzturlīdzekļiem bērnam izšķir tiesa, šī saistība ir jāpilda.

Ja vienošanās par uzturlīdzekļiem tika noslēgta pie zvērināta notāra notariāla akta formā, tad ir jāvēršas pie zvērināta notāra, pie kura tika sastādīta vienošanās, lai saņemtu izpildrakstu.

Notariāta likuma 107.1 panta pirmās daļas 3. punkts noteic, ka Civilprocesa likumā noteiktajā tiesas spriedumu izpildes kārtībā izpildāmi (nododami piespiedu izpildei) šādi notariālā akta formā taisīti līgumi: vienošanās par vienreizējiem vai periodiskiem uzturlīdzekļu maksājumiem.

Notariāta likuma 107.5 pants noteic, ka iesniegumu par saistības nodošanu piespiedu izpildei kreditors vai viņa pārstāvis, cesionārs, ja cesijas līgums noslēgts notariālā akta formā, mantinieki vai tiesību pēcnieki var iesniegt zvērinātam notāram, kas taisījis piespiedu izpildei nododamo notariālo aktu.

Iesniegumā norāda, kādu saistību un pēc kāda akta lūdz nodot piespiedu izpildei, kā arī kredītiestādes nosaukumu un konta numuru, kurā veicama samaksa. Iesniegumam pievieno izpildei nododamo notariālo aktu, tā grozījumus un papildinājumus, ja tādi taisīti (attiecīgi vienošanos, kas tika noslēgta pie zvērināta notāra), un pierādījumus, kas apstiprina nosacījumu iestāšanos (piemēram, ja uzturlīdzekļu maksājumam tika noteikts konkrēts katra mēneša datums, tad var pievienot konta izdruku, lai pārliecinātos, ka uzturlīdzekļi šajos mēnešos netika maksāti).

Kad zvērināts notārs ir izdevis izpildrakstu, jums jāvēršas pie zvērināta tiesu izpildītāja. Civilprocesa likuma 549. panta pirmā daļa noteic, ka tiesu izpildītājs uzsāk izpildu darbības pēc piedzinēja rakstveida pieteikuma un likumā noteiktajos gadījumos pēc Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes, atbildīgās iestādes vai pēc tiesas iniciatīvas, pamatojoties uz izpildu dokumentu.

Ja jums ir pieejams elektroniskais paraksts, tad iesniegumus un nepieciešamo dokumentāciju ir iespēja nosūtīt iestādēm elektroniski vai ar pasta starpniecību.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU