Vai savu īpašumu var dāvināt divām personām

J
jautā:
14. augustā, 2020
Juris

Vai māte savu īpašumu var dāvināt diviem (meitai un mazdēlam) cilvēkiem? No kādas vērtības būtu jāmaksā mantiniekiem (ja viņi pieprasītu) pienākošā daļa pēc mātes nāves? Vai no kadastra vērtības dāvināšanas brīdī vai arī pēc tās vērtības, kad mantinieki pieprasa savas daļas?

A
atbild:
13. oktobrī, 2020
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Ilze Popele, zvērināta notāre

Māte var dāvināt savu nekustamo īpašumu vienlaikus meitai un mazdēlam. Tādā gadījumā viņi katrs iegūs īpašuma domājamo daļu. Ja māte šo dāvinājumu ir izdarījusi tādā apmērā, ka viņas neatņemamās daļas tiesīgajiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas, tad viņi var prasīt no apdāvinātajiem, lai viņiem izdod šīs daļas. Neatņemamās daļas tiesīgie ir laulātais un lejupējie, bet, ja nav lejupējo, kas pārdzīvojuši mantojuma atstājēju, tad laulātais un tuvākās pakāpes augšupējie. Aprēķinot neatņemamo daļu, jāņem par pamatu dāvinātāja mantas stāvoklis dāvināšanas laikā, nevis dāvinātāja mantas stāvoklis viņa nāves brīdī, kas ir arī mantojuma atklāšanās brīdis. Līdz ar to neatņemamā daļa aprēķināma no nekustamā īpašuma vērtības, kāda tā bija dāvināšanas laikā.