E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20874
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Skola
1
1

Atvaļinājuma izmantošana

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
10. augustā, 2020
Gita

Vai pedagoga atvaļinājuma ilgumu darba devējs drīkst samazināt no 8 nedēļām uz sešām pēc pedagoga 8 mēnešu darbnespējas, minot kā pamatojumu faktu, ka pedagogs pirms četriem gadiem darbu uzsācis 25. oktobrī?

A
atbild:
21. septembrī, 2020
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Darba tiesību nodaļas Konsultatīvā centra vadītāja

Darba likuma 149. un 150. pants paredz, ka ikgadējais apmaksātais atvaļinājums pienākas ikvienam darbiniekam viņa nostrādātā darba gada ietvaros. Jūsu individuālais darba gads ir 25.10.2016.–24.10.2017. Darbinieka nostrādāto laiku darba devējs reģistrē darbinieka individuālajā uzskaites dokumentā, precīzi norādot visus piešķirtos atvaļinājuma periodus un citas ziņas. Tāpat arī jāņem vērā, ka darbinieks var prasīt ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanu pilna apmērā par pirmo darba gadu, ja viņš pie darba devēja ir nepārtraukti nodarbināts ne mazāk kā sešus mēnešus.

Ņemot vērā jūsu sniegto situācijas aprakstu, jums par pirmo darba gadu atvaļinājums tika piešķirts pilnā apmērā.

Darba likums neregulē individuālā darba gada noteikšanas principus, galvenais, lai darbiniekam proporcionāli nostrādātajam laika periodam, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, atvaļinājums tiktu piešķirts. Tāpat Darba likums neaizliedz darbiniekam un darba devējam vienojoties atvaļinājumu piešķirt avansā, par nepilnu nostrādāto kalendāro gadu, par kuru vēlas izmantot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Atvaļinājumu piešķir, pusēm vienojoties, turklāt noteicošais ir darba devēja lēmums.

Saskaņā ar Darba likuma 152. panta pirmās daļas 1. punktu laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, ieskaita laiku, kad darbinieks nav veicis darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, tai skaitā:

  • pārejošas darbnespējas laiku;
  • grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku;
  • īslaicīgas prombūtnes laiku;
  • darba piespiedu kavējuma laiku, ja darbinieks prettiesiski atlaists no darba un atjaunots iepriekšējā darbā.

Jums var ieteikt lūgt darba devējam atbilstoši ierakstam jūsu individuālajā uzskaites dokumentā izskaidrot izmantotā atvaļinājuma periodus.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 33 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU