Nepilna darba laika noteikšana bērna invalīda vecākam

J
jautā:
10. augustā, 2020
Anete

Labdien! Manam bērnam 2019. gada oktobrī tika piešķirta invaliditāte. Tika sniegta informācija, ka vecākiem, kuri aprūpē bērnu invalīdu, normālais darba laiks no 8 h dienā tiek samazināts uz 6 h dienā. Plānoju ar septembri atgriezties darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, bet diemžēl šādu normu nekur neatrodu (Darba likuma 134. pantā redzu, ka saīsināts darba laiks tiek piemērots vecākiem, kuru aprūpē ir bērns invalīds, bet neatrodu informāciju par konkrētām darba stundām, līdz ar to arī nav saprotams, vai darba alga tiek saglabāta kā par pilnu darba laiku vai samazināta proporcionāli). Vai varat sniegt informāciju, kur ir atrunātas (ja vispār) šādas tiesības un ar tām saistītie pienākumi? Un, ja šādas tiesības pastāv, vai tās attiecas uz abiem vecākiem? Paldies par atbildi!

A
atbild:
25. augustā, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Tiesības uz grozījumiem darba līgumā, paredzot nepilnu darba laiku, ir abiem bērna invalīda (līdz 16 gadu vecumam) vecākiem. Darba likumā nav noteikts konkrēts nepilna darba laika stundu skaits. Konkrēto stundu skaitu nosaka puses vienojoties. Darbinieks ir tiesīgs iesniegumā par darba līguma grozījumiem un nepilna darba laika noteikšanu, atsaucoties uz Darba likuma 134. panta otro daļu, minēt konkrētu stundu skaitu dienā/nedēļā. Darba devēja pienākums ir sagatavot minētos līguma grozījumus, vienojoties arī par veicamo darba pienākumu apjomu. Nepilns darba laiks tiek apmaksāts atkarībā no nostrādāto stundu skaita. Darba devējam nav pienākuma apmaksāt jums pilnu darba laiku.