TĒMA: Reģistri

Vai var atzīt paternitāti pēc bērna pilngadības sasniegšanas

J
jautā:
10. augustā, 2020
Skaidrīte

Labdien! Nereģistrētā kopdzīvē piedzimušam dēlam dzimšanas apliecībā netika ierakstīts tēva vārds. Pašreiz dēls ir pilngadīgs. Vai ir iespēja labot šo un ierakstīt tēva vārdu, ja abi to vēlas? Kur vērsties, un kā to izdarīt? Vai bērnam ir iespēja arī pāriet tēva uzvārdā? Paldies par atbildi!

A
atbild:
27. augustā, 2020
Edīte Brikmane
LV portāls

Paternitāti var noteikt jebkurā vecumā. Taču arī pēc bērna pilngadības sasniegšanas ir nepieciešama bērna mātes klātbūtne.

Civillikuma 155. pants paredz, ka paternitātes atzīšana notiek, ja bērna tēvs un māte personiski iesniedz kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā vai dzimtsarakstu nodaļai adresētu iesniegumu, uz kura notariāli apliecināts iesniedzēju paraksta īstums. Paternitātes atzīšana noformējama ar ierakstu dzimšanas reģistrā.

Iesniegumu paternitātes atzīšanai var iesniegt bērna tēvs viens pats, ja bērna māte mirusi, kā arī tad, ja nav zināma viņas atrašanās vieta.

Katrā ziņā, ja bērns ir vecāks par 12 gadiem, nepieciešama arī bērna piekrišana paternitātes atzīšanai.

Brīdī, kad tiek atzīta paternitāte, bērnam tiek izsniegta jauna dzimšanas apliecība un ir iespēja arī pieņemt tēva uzvārdu. Jārēķinās, ka tādā gadījumā būs jādodas uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi mainīt arī personu apliecinošus dokumentus.