E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20854
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Bezdarbnieka pabalsts pēc bērna kopšanas atvaļinājuma

J
jautā:
10. augustā, 2020
Angelika

Labdien! Līdz 17.09.2020. oficiāli esmu bērna kopšanas atvaļinājumā. Pēdējā darba diena bijusi 29.10.2018., pirms devos pirmsdzemdību atvaļinājumā. Kā manā gadījumā aprēķinās bezdarbnieka pabalstu, un kurš darba periods tiks ieskaitīts aprēķinā? Darbavietā kopumā ar BKA laiku ir nostrādāts 4 gadi. Paldies!

A
atbild:
12. augustā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir, ja:

  • piešķirts bezdarbnieka statuss;
  • kopējais apdrošināšanas (darba) stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Kamēr kopj bērnu līdz pusotra gada vecumam un saņem bērna kopšanas vai vecāku pabalstu, sociālās apdrošināšanas iemaksas par pabalstu saņēmēju veic valsts, apdrošinot arī bezdarba gadījumam.

Vidējo iemaksu algu aprēķina no iemaksu algas par 12 mēnešu periodu, šo periodu beidzot divus kalendāra mēnešus pirms mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss.  Aprēķinā neiekļauj tos divus mēnešus, kuros personai bijusi viszemākā un visaugstākā apdrošināšanas iemaksu alga.

Ja 12 mēnešu periodā, par kuru aprēķināma vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, ir bijis bērna kopšanas atvaļinājums, grūtniecības un dzemdību atvaļinājums un sociālās iemaksas šajā periodā darba devējam nebija jāveic, tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par iepriekšējiem 12 mēnešiem pirms attiecīgā perioda, “atkāpjoties” līdz darba devēja pēdējai reģistrētajai iemaksu algai.

Pabalstu aprēķina proporcionāli apdrošināšanas (darba) stāžam un atbilstoši ienākumiem, no kuriem tiek veiktas iemaksas bezdarba gadījumam. Ja apdrošināšanas (darba) stāžs ir no 1 gada līdz 9 gadiem (ieskaitot), pabalstu piešķir 50% apmērā no vidējās iemaksu algas.

Par pabalsta aprēķinu savā situācijā jums jāuzzina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, saziņa iespējama arī elektroniski, rakstot uz e-pastu: konsultacijas@vsaa.lv.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU