Tiesu izpildītāja izdevumus sedz parādnieks

J
jautā:
06. augustā, 2020
Raitis

Mans parāds (apmēram 430 eiro) bez nekāda brīdinājuma ir nokļuvis pie tiesu izpildītāja. Līdz ar to tika nobloķēts bankas konts un vēl aizsūtīts rīkojums, ka daļa manas algas jāskaita tiesu izpildītājam (ZTI). Tā kā lieta ierosināta uzturlīdzekļu dēļ, man pienākas 215 eiro. Bet parāds ZTI ir 720 eiro. Vai ZTI ir tiesīgs pielikt parādam klāt vēl 300 eiro?

A
atbild:
13. augustā, 2020

Nezinot visus lietas faktiskos apstākļus, varam sniegt vispārīgu atbildi.

Civilprocesa likuma 568. panta pirmā daļa nosaka: sprieduma izpilde notiek uz parādnieka rēķina.

Tiesu izpildītāja izdevumu apmēru nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 451 “Noteikumi par zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzības taksēm”.

Saskaņā ar noteikumu 3. punktu katrā lietā ir jāmaksā fiksētā amata atlīdzības takse atkarībā no piedzenamās summas lieluma:

Nr.

p. k.

Piedzenamā summa

(eiro)

Amata atlīdzība

(eiro)

3.1.

līdz 10

3.2.

10,01–30

3.3.

30,01–50

3.4.

50,01–100

3.5.

100,01–300

3.6.

300,01–700

3.7.

700,01–3 000

3.8.

3 000,01–10 000

3.9.

10 000,01–100 000

3.10.

virs 100 000

Saskaņā ar 5. punktu parādniekam ir jāmaksā procentuālā atlīdzība no piedzenamās summas:

5.1. līdz 4269 eiro – 15% no faktiski atgūtās summas;

5.2. no 4270 līdz 14 229 eiro – 640,35 eiro plus 10% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 4269 eiro;

5.3. no 14 230 līdz 142 287 eiro – 1636,35 eiro plus 5% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 14 229 eiro;

5.4. no 142 288 līdz 711 436 eiro – 8039,25 eiro plus 3% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 142 287 eiro;

5.5. no 711 437 līdz 1 422 872 eiro – 25 113,72 eiro plus 2% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 711 436 eiro;

5.6. ja atgūtā summa pārsniedz 1 422 872 eiro – 39 342,44 eiro plus 1% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 1 422 872 eiro.

Papildus parādniekam ir jāsedz tiešie izdevumi, kas parasti ir pasta izdevumi, un visa summa vēl tiek aplikta ar pievienotās vērtības nodokli.

Iesakām jums vērsties pie tiesu izpildītāja, lai noskaidrotu neskaidros jautājumus un precīzu sprieduma izpildes izdevumu apmēru.

Ieturējumu apmēru no parādnieka darba samaksas nosaka Civilprocesa likuma 594. panta normas:

(1) No parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

1) uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;

2) piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu, kā arī izpildot administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtos nolēmumus – 50%, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;

3) pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30%, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

(2) Ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50% apmērā, bet ne mazāk kā minimālās mēneša darba algas apmērā un uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, izņemot šā panta pirmās daļas 1. un 2. punktā noteikto gadījumu.