Vecāku pabalsts, ja nākamais bērns piedzimst, kamēr iepriekšējam nav 3 gadiņu

J
jautā:
06. augustā, 2020
Kika

Manam dēliņam ir 2 gadi un 2 mēneši, un mēs ar vīru plānojam otru. Es šobrīd strādāju pagaidu darbā un vēlējos jautāt, vai tad, kad man piedzims otrs bērniņš, man maternitātes pabalsts un bērnu nauda būs tāda pati, kāda bija par pirmo bērnu, un to neietekmēs pašreizējā darba alga?

A
atbild:
07. augustā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Kopš šā gada 1. janvāra ir spēkā jauna tiesību norma attiecībā uz vecāku pabalsta apmēru, kas paredz: ja sievietei, kopjot bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu.

Šīs tiesību normas nosacījums tiek piemērots, ja:

  • sievietei ir tiesības uz vecāku pabalstu par nākamo bērnu;
  • nākamais bērns piedzimis, kamēr iepriekšējais vēl nav sasniedzis 3 gadu vecumu;
  • par iepriekšējo bērnu sievietei ir bijis piešķirts vecāku pabalsts.

Ja visi nosacījumi izpildās, tad vecāku pabalsts tiek piešķirts ne mazākā apmērā kā par iepriekšējā bērna kopšanu (atbilstoši izvēlētajam pabalsta saņemšanas ilgumam).

Nosacījums par pabalsta apmēra saglabāšanu ir spēkā tikai vecāku pabalstam, uz maternitātes pabalstu tas neattiecas.

Ja bērnu vecuma starpība būs lielāka par trim gadiem, vecāku pabalsts tiks aprēķināts no algas, kādu saņemat pagaidu darbā.

Informāciju par pabalstiem vecākiem varat iegūt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā, kurā ir izklāstītas arī citas jaunās tiesību normas. Ja ir kādas neskaidrības individuālā situācijā, jāsazinās ar aģentūras speciālistiem.