E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20815
Lasīšanai: 3 minūtes
16
16

Vai drīkst filmēt bāriņtiesas sēdi

J
jautā:
06. augustā, 2020
Vaira

Labdien! Situācija ir šāda: notiek bāriņtiesas sēde par bērnu atdošanu ģimenei vai atstāšanu audžuģimenē. Māte ir pieaicinājusi un pilnvarojusi trešās personas pārstāvēt viņu. Piedalās arī nepilngadīgais dēls (15 gadi). Pilnvarotās personas grib filmēt tiesas sēdi, balstoties uz to, ka tas nepieciešams protokolam, jo bāriņtiesai neuzticas, tā sagrozot faktus. Filmēšot tikai bāriņtiesas locekļus. Lietā iesaistītās personas (audžuģimene un sociālā darbiniece) iebilst pret filmēšanu un audioieraksta veikšanu. Vai mātes mutiski pilnvarotās personas drīkst filmēt tiesas sēdi?

A
atbild:
07. augustā, 2020

Bāriņtiesas sēdes gaitu un tās fiksācijas procesu nosaka Bāriņtiesu likuma 48. panta 1. daļa, t. i., bāriņtiesa lietas izskata un lēmumus pieņem koleģiāli bāriņtiesas sēdē. Bāriņtiesas sēdes tiek fiksētas protokolā. Bāriņtiesas sēdēs ir tiesības izmantot skaņu ierakstu. Bāriņtiesu likums neparedz lietu izskatīšanas procesā izmantot videofiksācijas līdzekļus. Cita starpā paskaidrojam, ka videofiksācija un ieraksta turpmāka izmantošana ir fizisko personu datu apstrāde, ko reglamentē Visparīgā datu aizsardzības regula 2016/679. Jūsu jautājumā minēto mērķi ir iespējams sasniegt, veicot sēdes audioierakstu, līdz ar to sēdes videofiksācija būtu uzskatāma par pārmērīgu datu apstrādi regulas izpratnē. Turklāt, kā tas norādīts jautājumā, atsevišķas personas izteica iebildumus pret sēdes videofiksāciju un lietā piedalās nepilngadīgais. Kā tas izriet no regulas 5. panta, katrai fizisko personu datu apstrādei ir nepieciešams mērķis un tiesiskais pamats (6. pants), dati ievācami tieši tādā apjomā, kāds nepieciešams mērķa sasniegšanai. Jūsu gadījumā neatbilstības par sēdes protokolā fiksēto un faktiskajiem apstākļiem ir iespējams noskaidrot (atklāt), noklausoties sēdes audioierakstu, tādējādi sēdes gaitas videofiksācija ir pārmērīga personas datu apstrāde (konkrētā mērķa sasniegšanā) un šādām darbībām nav tiesiska pamata.

Labs saturs
16
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 26 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU