E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20743
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Veselība
1
1

Ja bērna mātes draugs draud ar fizisku izrēķināšanos

J
jautā:
02. augustā, 2020
Armands

Kā rīkoties, ja bijušās draudzenes, mana bērna mātes, tagadējais draugs draud ar fizisku izrēķināšanos? Vai ir iespēja iegūt aizliegumu tuvoties gan atsevišķi, gan bērna saņemšanas un atdošanas brīžos?

A
atbild:
27. augustā, 2020
Linda Ņikona
LV portāls

Kā norāda Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Līna Kaļķe, ja jums ir pamatotas aizdomas, ka draudi var tikt īstenoti dzīvē, jūs varat vērsties Valsts policijā un rakstīt iesniegumu.

Saskaņā ar Krimināllikuma 132. pantu par draudiem izdarīt slepkavību vai nodarīt smagu miesas bojājumu, ja ir bijis pamats baidīties, ka šie draudi var tikt izpildīti, soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Vēlams un ieteicams, lai apdraudētā persona fiksē sistemātiski izteiktos draudus (pierādījumu vākšana), piemēram, saglabā mobilajā telefonā īsziņas ar izteiktajiem draudiem vai jebkuru citu saraksti, ieraksta sarunas un pieaicina lieciniekus, tātad vāc pierādījumus par to, ka personai tiek draudēts.

Rakstisku iesniegumu Valsts policijai var uzrakstīt:

Iesniegumā jānorāda:

  • detalizēta informācija par notikumu;
  • kādā veidā ir aizskartas jūsu tiesības;
  • cita informācija, kas varētu būt noderīga nozieguma vai pārkāpuma atklāšanai;
  • savi personas dati un adrese, ja ir iespējams, arī kontakttālrunis.

Ja palīdzība ir nepieciešam tūlītēji un gaidīt nevar, jāzvana Valsts policijai vai pašvaldības policijai.

Ja ir nodarīti miesas bojājumi, jāvēršas arī pie ģimenes ārsta, kas tos piefiksēs. Jautājumā minētā ārsta apstiprinājuma kopija noteikti arī ir pievienojama iesniegumam policijai, jo tiks uzskatīta par pierādījumu.

Vienlaikus vēršam uzmanību, ka gadījumos, kad pāris šķiras (vienalga, vai bijusi laulība vai ne) un viņiem ir kopīgs bērns, abām pusēm ir tiesības uzturēt kontaktus ar savu atvasi.

Saskarsmes tiesības Civillikuma izpratnē ir personu – pirmām kārtām vecāku un bērnu, taču ne tikai (šeit domāti, piemēram, vecvecāki, brāļi un māsas, kā arī citas personas, ar kurām bērns ilgu laiku ir dzīvojis nedalītā saimniecībā) – tiesības uzturēt savstarpējus kontaktus klātienē un neklātienē. Turklāt no Civillikuma normām izriet, ka šīs tiesības pirmām kārtām ir bērna tiesības, savukārt vecākiem to izmantošana vienlaikus ir arī pienākums.

Iepriekš minētais arī ir saprotams, ņemot vērā Bērnu tiesību aizsardzības likuma 6. pantā formulēto bērna tiesību aizsardzības principu, kurš noteic, ka tiesiskajās attiecībās, kas skar bērnu, bērna tiesības un intereses ir prioritāras un ikvienai iestādei, institūcijai vai personai prioritāri ir jānodrošina bērna tiesības un intereses.

No uzdotā jautājuma var noprast, ka bērna tikšanās brīžos vai brīžos, kad atvedat bērnu atpakaļ uz pastāvīgo dzīvesvietu, bērna mātes draugs bērna klātbūtnē jums draud ar fizisku izrēķināšanos, kas savukārt ir pretrunā ne tikai ar jūsu pamattiesībām uz dzīvību un veselību, bet arī ar bērna tiesībām un interesēm.

Sākumā jūs varat mēģināt ar bērna māti noslēgt privātu vienošanos par saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību, tostarp nesatikties bērna saņemšanas un atdošanas brīžos ar bērna mātes draugu. Ja viena no pusēm privāti noslēgto vienošanos par saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību nepilda vai bērna māte atsakās ar jums slēgt šādu vienošanos, otrai pusei ir tiesības vērsties tiesā ar prasību.

Civilprocesa likums paredz, ka šāda prasība ceļama pirmās instances tiesā pēc bērna dzīvesvietas, kas ir tā vecāka dzīvesvieta, ar kuru kopā bērns dzīvo. Par prasību maksājama valsts nodeva 70 eiro apmērā, kā arī ar lietas izskatīšanu saistītie izdevumi 3,20 eiro apmērā, taču tiesa, ņemot vērā prasītāja mantisko stāvokli, var viņu no minēto izdevumu samaksas atbrīvot vai vismaz samazināt to apmēru.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU