E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20719
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Pensijas
1
1

Kā rīkoties, ja Lielbritānija atteikusi apgādnieka zaudējuma pensiju

J
jautā:
20. jūlijā, 2020
Jekaterina

Labdien! Bērna tēvs, kas ir ierakstīts dzimšanas apliecībā (mēs oficiāli laulību nebijām reģistrējuši), ir miris Lielbritānijā, tur arī nodzīvojis 13 gadus, bet bērnam vedis naudu (nepārskaitīja uz bankas kontu). Viņš bija Latvijas pilsonis. Meita saņem no Latvijas apgādnieka zaudējuma pensiju, bet vēlos zināt, kāpēc Lielbritānija atteicās piešķirt apgādnieka zaudējuma pensiju, kura tika pieprasīta ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras starpniecību. Lielbritānijai vajadzētu izmaksāt apgādnieka zaudējuma pensiju, jo mirušais tur strādāja un maksāja nodokļus. Atnāca atteikums sakarā ar to, ka nebijām oficiāli reģistrējuši laulību, bet informācija Lielbritānijas mājaslapā liecina, ka apgādnieka zaudējuma pensiju piešķir arī nelaulātiem vecākiem. Kur vērsties šajā situācijā, ja meita, kā saka, ir tiešais mantinieks? VSAA stāžu no Lielbritānijas arī nepievienoja. Tad būtu kaut mazliet lielāks pabalsts. Jo mirušais tēvs meitai veda naudu un dāvanas.

A
atbild:
22. jūlijā, 2020
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Sanita Letapura, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Saskaņā ar Latvijas nacionālajām tiesību normām mirušā apgādnieka bērniem līdz 18 gadu vecumam (vai līdz 24 gadiem, ja bērns mācās vai studē vispārējās, profesionālās izglītības iestādēs, koledžās vai augstskolās pilna laika klātienē) ir tiesības uz Latvijas apgādnieka zaudējuma pensiju, ja mirušā apgādnieka uzkrātais un iespējamais apdrošināšanas stāžs ir vismaz 15 gadi. Ja mirušā apgādnieka Latvijas apdrošināšanas stāžs nav pietiekams, lai bērnam rastos tiesības uz pensiju, tad tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju bērnam tiek noteiktas mirušā apgādnieka apdrošināšanas periodu summēšanas rezultātā, t. i., ņemot vērā citas Eiropas Savienības dalībvalsts kompetentās iestādes apstiprinātos apdrošināšanas periodus attiecīgajā valstī. Tomēr apgādnieka zaudējuma pensija tiek aprēķināta tikai par Latvijas apdrošināšanas stāžu.

Par pensijas pieprasījumu no Apvienotās Karalistes (AK) paskaidrojam: katra valsts tiesības uz pensiju nosaka saskaņā ar savas valsts nacionālajām tiesību normām. Līdz ar to tikai AK kompetentā iestāde var izvērtēt tiesības uz šīs valsts pakalpojumiem apgādnieka zaudējuma gadījumā.

Lai noskaidrotu atbildes uz jautājumiem, persona var rīkoties saskaņā ar atteikuma lēmumā norādīto kārtību vai ar VSAA starpniecību iesniegt AK kompetentajai iestādei The Pension Service 11 (Mail Handling Site A, Wolverhampton, WV98 1LW, United Kingdom) adresētu iesniegumu. VSAA Starptautisko pakalpojumu nodaļa to pārsūtīs AK kompetentajai iestādei izskatīšanai.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 16 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU