E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20711
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Kuram ir pienākums atjaunot ceļa servitūtu

J
jautā:
20. jūlijā, 2020
Jevgēņijs

Labdien! Ir radusies šāda situācija: netieku klāt savam īpašumam. Manam īpašumam var piekļūt, tikai braucot pa kaimiņa servitūtu, kas ir apmēram 300–400 m garš. Īpašums netika lietots vairākus gadus, un tagad, tur atgriežoties, ir konstatēts, ka servitūta ceļš ir uzarts un iesēta labība. Servitūta īpašnieks ir gatavs atstāt servitūtu, bet neļaus būvēt izbraucamo ceļu. Ja vēlamies izbūvēt, nāksies zemi nopirkt, ko viņš darītu nelabprāt. Iespējams, varēs vienoties, ka ceļa daļu (melnzeme) atstās, bet lauka daļa, pa kuru iet servitūts, lietus un atkušņa laikā ir applūdusi, un diezin vai ceļš būs izbraucams mitrā laika periodā. Kuram ir jāuzņemas atbildība, un kuram ir pienākums atjaunot servitūtu, lai tas būtu izbraucams un izmantojams? Vai drīkstu kā lietotājs ceļa servitūtam klāt virsū materiālus, kas nodrošinātu kustību pa šo servitūtu?

A
atbild:
14. augustā, 2020
Inese Helmane
LV portāls
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

Par ceļa servitūtiem un ar tiem saistītajām problēmām LV portāls ir rakstījis daudz. Piemēram, šajā e-konsultācijā Tieslietu ministrija norāda, ka saskaņā ar Civillikuma 1130. pantu servitūts ir tāda tiesība uz svešu lietu, ar kuru īpašuma tiesība uz to ir lietošanas ziņā aprobežota kādai noteiktai personai vai noteiktam zemes gabalam par labu. Servitūti iedalāmi personālservitūtos – nodibināti par labu kāda fiziskai vai juridiskai personai – un reālservitūtos: nodibināti par labu konkrētam nekustamajam īpašumam (Civillikuma 1131. pants). Viens no reālservitūtu veidiem ir ceļa servitūts, un saskaņā ar Civillikuma 1156. pantu ar ceļa servitūtu var piešķirt tiesību: 1) uz kājceļu, 2) uz lopu ceļu un 3) uz braucamo ceļu. Tātad ar ceļa servitūta nodibināšanu valdošā īpašuma īpašniekam var tikt piešķirtas tiesības lietot, piemēram, kalpojošā īpašumā esošā ceļa braucamo daļu. Tomēr, lai varētu uzskatīt, ka ir nodibināts ceļa servitūts, jākonstatē, ka ir noteikts valdošais un kalpojošais īpašums un šī lietu tiesība ir nostiprināta zemesgrāmatā ieraksta veidā.

Jānorāda, ka saskaņā ar Civillikuma 1151. pantā noteikto ceļš ir jāuztur servitūta lietotājam. Savukārt kalpojošā īpašuma īpašnieks nedrīkst likt šķēršļus ceļa servitūta lietošanai.

Vairāk par ceļa servitūtu var lasīt LV portāla publikācijā “Ceļa servitūts – mana zeme cita labumam”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU