E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20691
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Par kosmētiskā remonta izdevumu segšanu

J
jautā:
16. jūlijā, 2020
Alina

Dzīvoju saimnieka mājā. 1973. gadā dzīvoklī ierīkoju gāzes katlu, kas to apgādā ar siltumu un karsto ūdeni. Jaunie ēkas īpašnieki ierīko centralizēto apkuri un karstā ūdens apgādi ēkā. Vai īpašniekam ir tiesības likt man pieslēgties centralizētajai siltuma un karstā ūdens apgādei? Ja tomēr tiek veikta nepieciešamo komunikāciju izbūve dzīvokļa telpās, kuram jāmaksā par kosmētisko remontu?

A
atbild:
22. jūlijā, 2020
Olga Lauva
juriste

Primāri būtu nepieciešams noskaidrot, uz kāda tiesiskā pamata jūs dzīvojat nekustamajā īpašumā. Ja starp jums un īpašnieku ir noslēgts dzīvokļa īres līgums (turpmāk – līgums), tad attiecīgi līgums parasti paredz tiesiskās attiecības starp pusēm, tostarp pušu tiesības un pienākumus, kā arī dažādu izdevumu segšanu.

Ja līgums neparedz konkrētu izdevumu segšanu kādai no pusēm, tad saskaņā ar likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 1. panta otro daļu īres tiesiskajām attiecībām, ciktāl tās neregulē šis likums, piemērojams Civillikums un citi normatīvie akti.

Saskaņā ar Civillikuma 865. pantu kādai lietai taisītie izdevumi ir vai nu nepieciešami, ar kuriem pašu tās būtību uztur vai aizsargā no pilnīgas bojā ejas, sabrukuma vai izpostījuma, vai derīgi, kas uzlabo lietu, proti, pavairo ienākumu no tās, vai, beidzot, greznuma izdevumi, kas padara to tikai ērtāku, patīkamāku vai daiļāku.

Saskaņā ar Civillikuma 866. pantu nepieciešamie izdevumi atlīdzināmi katram, kas tos taisījis, izņemot personu, kas lietu dabūjusi noziedzīgā ceļā. Atbilstoši Civillikuma 867. pantam derīgie izdevumi atlīdzināmi tikai tam, kas valdījis svešu lietu labā ticībā kā savu paša, ja vien viņš jau nav dabūjis atlīdzību, saņemot no šās lietas ienākumus, kas šādos gadījumos jāieskaita. Šie izdevumi atlīdzināmi tikai tādā apmērā, kādā tie paaugstinājuši lietas vērtību. Bet, ja šis paaugstinājums pārsniedz pašu izdevumu apmēru, tad var atprasīt tikai šos izdevumus.

Līdz ar to centralizētās apkures ierīkošanas izdevumi varētu būt derīgie izdevumi, kas uzlabo lietu, proti, pavairo ienākumus no tās, un tos parasti sedz nekustamā īpašuma īpašnieks.

Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 40. panta ceturtā daļa nosaka: ja izīrējamai dzīvojamai telpai nepieciešams kapitālais remonts vai arī remonts sakarā ar to, ka dzīvojamā telpa neatbilst normatīvajos aktos noteiktajām būvniecības un higiēnas prasībām, izīrētājs un īrnieks var vienoties, ka nepieciešamo remontu veic vai tā izmaksas pilnībā vai daļēji sedz īrnieks. Šādā gadījumā īrniekam ir tiesības uz attiecīgu īres maksas samazinājumu.

Savukārt saskaņā ar likuma 42. pantu īrnieka pienākums ir uzturēt viņa aizņemto dzīvojamo telpu pienācīgā kārtībā un veikt šīs telpas kārtējo remontu (par to, vai šis kosmētiskais remonts būs ieskaitāms kā kārtējais remonts, būtu jāvienojas pusēm). Šā panta nosacījumi piemērojami visos gadījumos, ja īres līgumā nav noteikts citādi.

No minētā var secināt, ka īres attiecībās lietai (dzīvoklim) taisītie uzlabojumi ir ieskaitāmi īres maksā, jo, tāpat kā peļņa, arī lietai taisītie uzlabojumi ir labums, ko ieguvis izīrētājs. Tas nozīmē, ka, ievērojot taisnīguma principu, likums nepieļauj labuma gūšanu bez jebkāda pamata. Tātad, ja dzīvokļa īpašnieks prasīs no jums kosmētiskā remonta veikšanu un šis remonts nebūs kārtējais remonts likuma izpratnē, tad jūs esat tiesīga prasīt izīrētājam īres maksas samazinājumu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 16 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU