Kā sadalīt nekustamo īpašumu domājamās daļās

J
jautā:
10. jūlijā, 2020
Inese

Labdien! Vai īpašuma īpašnieks nenodotu nekustamo īpašumu var dalīt domājamās daļās? Respektīvi, tēvam pieder māja ar zemi, kas nav nodota ekspluatācijā, bet ir ierakstīta zemesgrāmatā. Tēvam ir 3 bērni, viens no viņiem ir paņēmis kredītu, lai atjaunotu/izremontētu mājas 2. stāvu, kuru tagad attiecīgi vēlētos atdalīt tā, lai tas būtu viņa īpašums un nerastos problēmas, strīdi, ja māja tiktu dalīta, piemēram, mantojuma kārtībā. Vai tas vispār ir iespējams, un kā tas notiek, kāds ir rīcības plāns? Paldies!

A
atbild:
23. jūlijā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Zemesgrāmatā ierakstītu nekustamo īpašumu domājamās daļās var sadalīt, piemēram, pašreizējam īpašniekam atsavinot (pārdodot, dāvinot u. tml.) nekustamā īpašuma domājamo daļu citai personai. Tādā veidā īpašuma tiesība uz vienu un to pašu nedalītu lietu piederēs vairākām personām nevis reālās, bet gan domājamās daļās, sadalot vienīgi tiesību saturu. Saskaņā ar Civillikuma 1067. pantu to dēvē par kopīpašuma tiesību. Pamats: Civillikuma 1067. pants.