TĒMA: Nodokļi

No radiniekiem saņemtā nauda jādeklarē

J
jautā:
08. jūlijā, 2020
Kristīne

Labdien! Es un mana mamma palīdzam krāt naudu “zeķē”, lai varētu palīdzēt manam dēlam nopirkt dzīvokli (katra summa nepārsniegs 15 000). Vai varam šo naudu ieskaitīt dēlam naudu kontā? Vai pēc tam, kad dēls gribēs pirkt dzīvokli, nebūs skaidrošanās ar banku vai VID?

A
atbild:
20. jūlijā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja dēls vienā gadā no mātes un vecāsmātes saņems naudu kontā, kas pārsniedz 10 000 eiro no katras, viņam šīs summas būs jānorāda gada ienākumu deklarācijā kā ar nodokli neapliekamie ienākumi.

Nodoklis no šāda ienākuma – tuvāko radinieku dāvinājuma – nav jāmaksā.

Jums kā dāvinātājām nebūtu pamata satraukumam, ja “zeķē” krātā skaidrā nauda ir iegūta legāli, tie ir ienākumi, no kuriem maksāti nodokļi, vai arī tie ir ienākumi, kas bijuši atbrīvoti no nodokļiem.

Gan banka, gan VID var izrādīt interesi saistībā ar pienākumiem, ko uzliek tiesību akti.

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likums paredz bankām tiesības pieprasīt un klientiem pienākumu iesniegt bankām klientu izpētei nepieciešamo informāciju un dokumentus, tai skaitā informāciju par klientu patiesajiem labuma guvējiem, klientu veiktajiem darījumiem, klientu un patieso labuma guvēju saimniecisko, personisko darbību, finansiālo stāvokli, naudas vai citu līdzekļu avotiem.