Ja māju vēlas pārrakstīt bijušajai sievai

J
jautā:
06. jūlijā, 2020
Eva

Mantas sadales iespējas pēc laulības šķiršanas. Laulība tika šķirta 1997. gadā. Laulības laikā 1991. gadā tika kopīgi iegādāta māja uz laulātā vīra vārda, bet māja tika kopīgi pirkta (no abu laulāto līdzekļiem – lielākā daļa no sievas līdzekļiem, bet uz vīra vārda tika formēts), bet māja netika ierakstīta zemesgrāmatā. Līdz ar to, kad tika šķirta laulība, māju nevarēja pieprasīt, jo nebija ierakstīta zemesgrāmatā. Līdzekļu, par ko to izdarīt, tobrīd nebija. Šobrīd tiek atjaunoti mājas dokumenti. Vai ir iespēja juridiski noformēt, ka māju bijušais laulātais pēc dokumentu atjaunošanas pārraksta bijušajai sievai kā viņai piederošu īpašumu no laulības, kas jau ir izbeigta? Laulātais labprātīgi īpašumu ir gatavs pārrakstīt. Vai ir tāda iespēja, ka īpašums tiek pārrakstīts bijušai sievai kā manta, kas no laulības izbeigšanas pieder viņai, kaut pagājuši daudzi gadi?

A
atbild:
08. jūlijā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Indra Dogādova, zvērināta advokāte

Ja bijušie laulātie vēlas noslēgt civiltiesisku darījumu par mantas atsavināšanu, tam nav nekādas nozīmes, ja esat bijuši laulātie un tiesā nav izskatīts strīds par laulāto kopīgo mantu. Tas būs parasts darījums starp divām fiziskām personām. Pēc aprakstītās situācijas teiktu, ka tas būtu, piemēram, dāvinājuma līgums. Īpašuma tiesības jums tiks reģistrētas, kad iesniegsiet attiecīgo līgumu, nostiprinājumu lūgumu attiecīgā zemesgrāmatas nodaļā pēc nekustamā īpašuma atrašanās vietas un zemesgrāmatas tiesnesis pieņems lēmumu par īpašuma tiesību reģistrēšanu uz jūsu vārda zemesgrāmatā.