E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20560
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
2
1
2

Kā rīkoties, ja uz mājas piekritīgas zemes atrodas nereģistrēta būve

J
jautā:
06. jūlijā, 2020
Daina

Labdien! Pirms vairākiem gadiem nopirku dzīvokli jaunajā projektā. Uz mājai piekritīgās zemes, kuras domājamās daļas ir arī manā īpašumā, dzīvokļa pirkuma brīdī stāvēja katlumāja, kas siltumu piegādā arī blakus mājai. Tagad, mainoties apsaimniekotājiem, izrādās, ka katlumāja nav ierakstīta zemesgrāmatā. Pārbaudot savus dzīvokļa pirkuma dokumentus, atklāju, ka, pērkot dzīvokli, attīstītājs nav pārdevis katlumājas domājamās daļas. Situācija liekas tik sarežģīta, ka lūdzu jurista konsultāciju. Kāds varētu būt tiesisks risinājums, lai mājas dzīvokļu īpašnieki varētu nopirkt katlumājas domājamās daļas un tās reģistrēt zemesgrāmatā? Cik man zināms, attīstītājs, kurš cēla māju un katlumāju, ir likvidējies.

A
atbild:
09. jūlijā, 2020
Olga Lauva
juriste

Ja uz zemes atrodas būve, kas nepieder zemes īpašniekam, pirmais solis būtu noskaidrot, vai būvi ir iespējams legalizēt, vai ir iespējams izstrādāt būvniecības dokumentāciju. Ja zemes īpašnieks ir konstatējis, ka viņam piederošā īpašumā esošā būve nevienam nepieder, un viņš to vēlas legalizēt, pirmais solis ir vērsties vietējā pašvaldības būvvaldē, lai saprastu, vai būve atbilst visu normatīvo aktu prasībām, piemēram, teritorijas plānojumam, Aizsargjoslu likumam – vai vispār uz šīs zemes var atrasties tādas funkcijas būve.

Tāpēc šajā gadījumā es ieteiktu jums vērsties vietējā pašvaldības būvvaldē, kur darbinieki izskatīs jūsu rīcībā esošos nekustamā īpašuma dokumentus, kā arī pēc nepieciešamības veiks objekta apsekošanu uz vietas, konstatējot reālo situāciju dabā, un informēs par būves tiesiskumu un tālāko rīcību.

Papildus vēršu jūsu uzmanību, ka uz īpašnieka zemes atrodošās būves atbilstoši Civillikuma 416. pantam teorētiski varētu būt gan bezmantinieku manta, gan bezīpašnieka lietas (Civillikuma 930. pants, arī 417. pants), gan zemes īpašniekam piekrītošas būves saskaņā ar likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un kārtību” 14. panta ceturto daļu.

Ja būve nekur nav reģistrēta kā patstāvīgs īpašuma objekts, tā ir piekritīga zemes īpašniekam atbilstoši Civillikuma 968. pantam. Šādā gadījumā zemes īpašnieks ir tiesīgs vērsties ar attiecīgu pieteikumu tiesā, lai atzītu tam īpašuma tiesības uz būvi kā zemes īpašniekam atbilstoši likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un kārtību” 14. panta ceturtajai daļai un Civillikuma 968. pantam.

Savukārt likumā “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 19. panta pirmajā daļā teikts – zemesgrāmatā kā patstāvīgi īpašuma objekti mazēkas nav ierakstāmas. Kā mazēka definēta vienstāva ēka, kuras apbūves laukums nav lielāks par 25 kvadrātmetriem.

Tāpat šī jautājuma risināšanai aicinu arī iepazīties ar Latvijas Vēstneša publikāciju – Kā rīkoties, ja uz īpašumā esošās zemes atrodas bezsaimnieka būve https://lvportals.lv/skaidrojumi/302723-ka-rikoties-ja-uz-ipasuma-esosas-zemes-atrodas-bezsaimnieka-buve-2019.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 18 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU