Īpašumtiesības apliecina zemesgrāmatas ieraksts

J
jautā:
03. jūlijā, 2020
Juris

Kas ir oficiāls īpašuma tiesību apstiprinošs dokuments, kurš jāiesniedz apsaimniekotājam (Dzīvokļa īpašuma likuma 10. pants. Dzīvokļa īpašnieka pienākumi, 11. punkts – iesniegt dzīvokļa īpašuma tiesības apliecinošu dokumentu dzīvojamās mājas pārvaldniekam vai personai, kura atbilstoši pārvaldīšanas līguma noteikumiem kārto mājas lietu)? Vai tā var būt vienkārša izdruka no datubāzes, pieņemsim, Lursoft vai zemesgrāmatas. Lūdzu, nosauciet visus variantus!

A
atbild:
08. jūlijā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Atbilstoši Civillikuma 994. pantam par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatās. Zemesgrāmatas, kā to nosaka Zemesgrāmatu likums, ir visiem pieejamas, un to ierakstiem ir publiska ticamība. Katrs var ieskatīties datorizētās zemesgrāmatas nodalījumos un pieprasīt no tās izrakstu vai norakstu, izmantojot tiešo pieslēgumu. Informāciju var pieprasīt, konkrēti norādot nodalījuma numuru vai īpašuma kadastra numuru, vai īpašuma nosaukumu, vai īpašuma sastāvā esoša objekta adresi.