E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20443
Lasīšanai: 4 minūtes

Vai ir tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstu

J
jautā:
14. jūnijā, 2020
Diāna

Labdien! Mamma šobrīd atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, bet pēc tā beigām neatgriežas darbā un kļūst par bezdarbnieku (šobrīd vēl nedēļa atlikusi). Nākamā gada sākumā ir gaidāms otrs bērniņš. Uz kādiem pabalstiem var pieteikties mamma un tētis, kad pasaulē ieradīsies otrs bērniņš, bet mamma nestrādās? Paldies!

A
atbild:
19. jūnijā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pabalsti pēdējos gados nav mainījušies.

Bērna piedzimšanas pabalsts ir 421,17 eiro.

Bērna kopšanas pabalsts – 171 eiro mēnesī.

Maternitātes pabalsts (sievietei).

Paternitātes pabalsts (tēvam).

Vecāku pabalsts (vienam no vecākiem).

Ģimenes valsts pabalsts – par katru bērnu.

Informācija par visiem pabalstiem vecākiem un to nosacījumiem ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā.

No jūsu jautātā noprotams, ka interese ir par sociālās apdrošināšanas pabalstiem saistībā ar to, ka mamma nestrādās.

Nosakot tiesības uz maternitātes pabalstu, galvenais nosacījums ir tas, vai sieviete, kura pieprasa pabalstu, ir sociāli apdrošināta saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, tātad apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienā ir darba ņēmēja vai pašnodarbinātā. Maternitātes pabalstam tā ir diena, ar kuru sākas grūtniecības atvaļinājums un ir izsniegta darba nespējas lapa B.

Ja pēc pirmā bērna kopšanas atvaļinājuma mamma nestrādās, bet saņems bezdarbnieka pabalstu, viņa būs sociāli apdrošināta tikai pensijai, nevis pārējiem gadījumiem. Tas nozīmē – nebūs tiesību uz maternitātes un pēc tam – vecāku pabalstu.

Tiesības saņemt vecāku pabalstu ir vienam no vecākiem, tātad to varēs saņemt tētis. Ja viņš atradīsies bērna kopšanas atvaļinājumā, saņems pilnu aprēķināto pabalstu, ja strādās – 30% no aprēķinātā.

No šā gada tiesības uz maternitātes pabalstu ir arī sievietēm, kuras zaudējušas darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības vai dzemdību atvaļinājuma.

Vēl viena norma paredz, ka sievietei, kurai, kopjot bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst noteikt mazāku par vecāku pabalstu, kāds bija piešķirts par iepriekšējo bērnu.

No 2020. gada 1. septembra likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” arī maternitātes pabalstam ir paredzēts kvalifikācijas periods. Proti, likumā ir noteikts, ka tiesības uz maternitātes pabalstu būs personām, par kurām Latvijas Republikā ir veiktas vai bija jāveic obligātās iemaksas maternitātes apdrošināšanai ne mazāk kā 3 mēnešus pēdējo 6 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena) vai ne mazāk kā 6 mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.

Tas, kā tiks noteiktas tiesības uz pabalstiem jūsu individuālajā situācijā, ir jānoskaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 142 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU