Jautājums par nelikumīgu būvniecību jārisina būvvaldē

J
jautā:
14. jūnijā, 2020
Maija

Blakus ēkai apturēta būvatļauja jau 2007. gadā, jo ēkas novietojums zemesgabalā pārkāpj 4 m attālumu līdz zemesgabala robežai (ēkas ārsienās ir logi). Šobrīd ēkā notiek būvdarbi, tie nav saskaņoti ar mani kā kaimiņu, zemesgabala īpašnieku. Informēju būvvaldi, taču būvdarbi turpinās. Ko šādā situācijā iesākt? Vai būvētājs droši var būvēt tālāk ēku bez saskaņošanas ar mani? Kas jādara, lai būvdarbus pārtrauktu?

A
atbild:
16. jūnijā, 2020
Inese Helmane
LV portāls
Rīgas pilsētas būvvalde
Edgars Butāns, Vadītāja biroja sabiedrisko attiecību projektu vadītājs

Lai atrisinātu šo problēmu, Jums atkārtoti jāvēršas vietējā būvvaldē. Būvniecības likuma 18. panta pirmā daļa noteic, ka būvdarbu kontroli atbilstoši šajā likumā noteiktajai kompetencei veic būvvaldes, institūcijas, kura pilda būvvaldes funkcijas, un biroja būvinspektori — attiecīgajās institūcijās nodarbinātas personas, kuras ir ieguvušas patstāvīgās prakses tiesības arhitektūras vai būvniecības jomā un reģistrētas būvinspektoru reģistrā. Sadarbības laikā būvvaldes būvinspektoram ir tiesības apskatīt būvdarbu laikā arī tādu būvi un būvlaukumu, kuru uzraudzība ir biroja vai citas institūcijas, kura pilda būvvaldes funkcijas, kompetencē, un sniegt par to informāciju attiecīgajām institūcijām tālākai rīcībai.

Būvinspektoram, veicot būvniecības kontroli, ir tiesības apskatīt un pārbaudīt būvi un būvlaukumu būvdarbu laikā. Ja fiziskās un juridiskās personas nenodrošina būvinspektoram tiesības apskatīt un pārbaudīt būvi un būvlaukumu būvdarbu laikā, šādās būvēs un būvlaukumā var iekļūt, izmantojot aizvietotājizpildi un fizisku spēku saskaņā ar rajona (pilsētas) tiesas tiesneša lēmumu, kas pieņemts, pamatojoties uz būvvaldes, biroja vai citas institūcijas, kura veic būvvaldes funkcijas, pieteikumu un tam pievienotajiem materiāliem. Fiziskās un juridiskās personas, kuras kavē šo būvinspektora tiesību īstenošanu, saucamas pie likumā noteiktās atbildības.

Civillikuma 1091. pants noteic, ka ietaisīt jaunceļamās sienās logus uz blakus zemesgabala pusi drīkst tikai tad, ja šīs sienas atrodas ne mazāk kā četrus metrus no robežas vai lielākā atstatumā, ja tādu prasa vietējie būvnoteikumi.

Savukārt atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 240 “Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi” 132. punktam jaunbūvējamās ēkas izvieto ne tuvāk par četriem metriem no zemes vienības robežām. Šo attālumu var samazināt, ja netiek pārkāptas normatīvo aktu prasības ugunsdrošības, higiēnas un insolācijas jomā un ir saņemts blakus esošās zemes vienības īpašnieka saskaņojums.

Tātad kaimiņi bez saskaņošanas ar Jums nevar būvēt ēku mazāk nekā četru metru attālumā no robežas.