Štatu samazināšana paredz darbinieku vērtēšanu

J
jautā:
11. jūnijā, 2020
Irina

Labdien! Situācija ir šāda: 2019. gada septembrī es atgriezos darbā no dekrēta atvaļinājuma. Šovasar darba devējs plāno samazināt štatus par 50%. Tā kā nesen biju bērna kopšanas atvaļinājumā, esmu to rindās, kurus atlaidīs. Iepriekš atradu informāciju, ka darba devējs nevar atlaist no darba, ja bērnam nav 3 gadi. Vai tas tā ir? Vai tagad līdz bērna 2 gadu vecumam nevar atlaist? Šobrīd dēlam ir 2 gadi un 4 mēneši. Paldies!

A
atbild:
25. jūnijā, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ja uzņēmuma vadība saistībā ar neatliekamu saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā ir nolēmusi samazināt darbinieku skaitu, tad ir veicama darbinieku vērtēšana.

Darba likuma 108. pantā ir noteiktas priekšrocības saglabāt darbu tiem darbiniekiem, kam ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija.

Ja darba rezultāti un kvalifikācija būtiski neatšķiras, priekšrocības palikt darbā ir tiem darbiniekiem:

  • kuri pie attiecīgā darba devēja nostrādājuši ilgāku laiku;
  • kuri pie attiecīgā darba devēja cietuši nelaimes gadījumā darbā vai saslimuši ar arodslimību;
  • kuri audzina bērnu vecumā līdz 14 gadiem vai bērnu ar invaliditāti vecumā līdz 18 gadiem;
  • kuriem ir divi vai vairāki apgādājamie;
  • kuru ģimenes locekļiem nav pastāvīga ienākuma;
  • kuri ir personas ar invaliditāti vai slimo ar staru slimību;
  • kuri piedalījušies Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā;
  • kuriem līdz pensijas vecuma sasniegšanai atlicis mazāk par pieciem gadiem;
  • kuri, nepārtraucot darbu, kādā izglītības iestādē apgūst profesiju (amatu, arodu);
  • kuriem piešķirts politiski represētās personas statuss.

Neviena no minētajām priekšrocībām nav prioritāra salīdzinājumā ar pārējām.

Savukārt 109. pantā ir noteikts aizliegums uzteikt darba līgumu grūtniecei, kā arī sievietei pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, – visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam.

Fakts, ka esat pēdējā, kas atgriezusies no bērna kopšanas atvaļinājuma, nav tiesisks iemesls jums uzteikt darbu.