TĒMA: Nodokļi

Vai jāveic sociālās iemaksas no dzīvokļa izīrēšanas ienākuma

J
jautā:
08. jūnijā, 2020
Vita

Esmu izīrējusi savu dzīvokli fiziskai personai un šo līgumu reģistrējusi Valsts ieņēmumu dienestā. Saskaņā ar Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumu man ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis: 10% no īres maksas. Vai man ir jāmaksā arī valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas, ja īres maksa ir 550 eiro mēnesī? Ja ir jāmaksā, tad kāda ir valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas likme? Vai papildus jāmaksā vēl 5% pensiju fondam?

A
atbild:
18. jūnijā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Sociālās iemaksas veic pašnodarbinātie, kas ir reģistrējuši saimniecisko darbību. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi 10% apmērā maksā, nereģistrējot saimniecisko darbību, bet tikai paziņojot Valsts ieņēmumu dienestam par noslēgto līgumu.

Saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. panta 12. daļu var nereģistrēt saimniecisko darbību, ja izīrē nekustamo īpašumu, un maksāt 10% nodokļa likmi no ienākuma.

Savukārt, ja persona nodarbojas ar saimniecisko darbību, ir jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā, jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).