Vai izvietot ceļa zīmi “Iebraukt aizliegts” ir pamatoti

J
jautā:
07. jūnijā, 2020
Māra

Servitūta ceļš, šķērsojot vairākus desmitus ciemata īpašumu, savieno valsts ceļu un pašvaldības ceļu. Valdošie un kalpojošie īpašumi zemesgrāmatās nav norādīti, atsevišķās zemesgrāmatās ir tikai atzīmes par ceļa servitūtu. Vai servitūta ceļa zemes īpašniekiem, kuru zemes tieši robežojas ar valsts un pašvaldības ceļu, ir tiesības savos īpašumos no abām pusēm izvietot ceļa zīmes “Iebraukt aizliegts”, pamatojoties uz to, ka pārējiem ir pieeja no otras puses, un tādējādi tikai sev saglabājot tiesības īpašumam piekļūt no pašvaldības un valsts ceļa puses? Ja AS “Latvijas valsts ceļi” izsniedz šādu atļauju, vai tas ir likumīgi?

A
atbild:
26. jūnijā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Atbilstoši Civillikuma 1235. pantam no servitūta izrietošā lietu tiesība ir nodibināta un spēkā abām pusēm, t. i., valdošā un kalpojošā nekustamā īpašuma īpašniekiem, tikai pēc servitūta ierakstīšanas zemesgrāmatā. Tas nozīmē, ka konkrētā servitūta izlietošana var sākties tikai tad, ja tas kā apgrūtinājums (lietu tiesība) ierakstīts kalpojošā īpašuma zemesgrāmatas nodalījumā saskaņā ar Zemesgrāmatu likuma 17. panta 1. punkta “a” apakšpunktu. Līdz tam trešā persona servitūtu izmantot nav tiesīga. Savukārt atzīmēm, kā atzīts tiesu praksē, ir tikai pagaidu raksturs, un tās vai nu pārvēršas par ierakstiem, vai arī izzūd, par ierakstiem nepārvēršoties. Tas nozīmē, ka konkrētajā gadījumā ceļa zīmes izvietošana būs pamatota.