E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20335
Lasīšanai: 2 minūtes
1
1

Vai izvietot ceļa zīmi “Iebraukt aizliegts” ir pamatoti

J
jautā:
07. jūnijā, 2020
Māra

Servitūta ceļš, šķērsojot vairākus desmitus ciemata īpašumu, savieno valsts ceļu un pašvaldības ceļu. Valdošie un kalpojošie īpašumi zemesgrāmatās nav norādīti, atsevišķās zemesgrāmatās ir tikai atzīmes par ceļa servitūtu. Vai servitūta ceļa zemes īpašniekiem, kuru zemes tieši robežojas ar valsts un pašvaldības ceļu, ir tiesības savos īpašumos no abām pusēm izvietot ceļa zīmes “Iebraukt aizliegts”, pamatojoties uz to, ka pārējiem ir pieeja no otras puses, un tādējādi tikai sev saglabājot tiesības īpašumam piekļūt no pašvaldības un valsts ceļa puses? Ja AS “Latvijas valsts ceļi” izsniedz šādu atļauju, vai tas ir likumīgi?

A
atbild:
26. jūnijā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts

Atbilstoši Civillikuma 1235. pantam no servitūta izrietošā lietu tiesība ir nodibināta un spēkā abām pusēm, t. i., valdošā un kalpojošā nekustamā īpašuma īpašniekiem, tikai pēc servitūta ierakstīšanas zemesgrāmatā. Tas nozīmē, ka konkrētā servitūta izlietošana var sākties tikai tad, ja tas kā apgrūtinājums (lietu tiesība) ierakstīts kalpojošā īpašuma zemesgrāmatas nodalījumā saskaņā ar Zemesgrāmatu likuma 17. panta 1. punkta “a” apakšpunktu. Līdz tam trešā persona servitūtu izmantot nav tiesīga. Savukārt atzīmēm, kā atzīts tiesu praksē, ir tikai pagaidu raksturs, un tās vai nu pārvēršas par ierakstiem, vai arī izzūd, par ierakstiem nepārvēršoties. Tas nozīmē, ka konkrētajā gadījumā ceļa zīmes izvietošana būs pamatota.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU