Papildatvaļinājuma piešķiršanu regulē Darba likums un iekšējie normatīvie akti

J
jautā:
04. jūnijā, 2020
Dace

Labdien! Lūdzu sniegt skaidrojumu, vai darbiniekam ir tiesības uz papildatvaļinājuma dienām par darba novērtējumu, ja ir piemērots disciplinārsods. Darba novērtējums ir par periodu, kad nebija piemērots disciplinārsods, savukārt uzņēmuma iekšējos normatīvajos aktos šāda situācija nav atrunāta. Vai darba devējs var atteikties piešķirt, un kā to pamatot?

A
atbild:
29. jūnijā, 2020
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Darba tiesību nodaļas Konsultatīvā centra vadītāja

Visus citus gadījumus (nakts darbs, maiņu darbs, ilggadējs darbs u. c.), kad darbiniekam piešķirams ikgadējais apmaksātais papildatvaļinājums, atbilstoši Darba likuma 151. panta otrajai daļai darba devējs ir tiesīgs noteikt darba koplīgumā vai darba līgumā.

Līdz ar to darba devējam iekšējā normatīvajā aktā jānosaka ne tikai papildatvaļinājuma piešķiršanas kārtība, bet arī gadījumi, kas darbiniekam dod tiesības uz uzņēmumā noteikto papildatvaļinājumu. Darba devējam jānodrošina iekšējā normatīvā akta izpilde.

Domstarpības, kas rodas uzņēmumā par iekšējā normatīvā akta piemērošanu risināmas uzņēmuma iekšienē vai tiesā atbilstoši Darba strīdu likumam.