Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Tieslietas

Krimināllikuma spēks laikā

J
jautā:
02. jūnijā, 2020
Kristaps

Ja noziedzīgs nodarījums ticis izdarīts pirms vairākiem gadiem, vai jāievēro Krimināllikums, kas bijis spēkā tobrīd, vai arī pašreizējais likums? Laika gaitā ir mainījies noteiktais soda apmērs.

A
atbild:
08. jūnijā, 2020
Olga Lauva
juriste

Saskaņā ar Krimināllikuma 5. pantu nodarījuma (darbības vai bezdarbības) noziedzīgumu un sodāmību nosaka likums, kas bijis spēkā šā nodarījuma izdarīšanas laikā.

Likumam, kas atzīst nodarījumu par nesodāmu, mīkstina sodu vai ir citādi labvēlīgs personai, ja vien attiecīgajā likumā nav noteikts citādi, ir atpakaļejošs spēks, proti, tas attiecas uz nodarījumiem, kas izdarīti pirms attiecīgā likuma spēkā stāšanās, kā arī uz personu, kura izcieš sodu vai izcietusi sodu, bet kurai saglabājusies sodāmība.

Likumam, kas atzīst nodarījumu par sodāmu, pastiprina sodu vai ir citādi nelabvēlīgs personai, atpakaļejoša spēka nav.