Darbinieka radīto zaudējumu ieturēšana

J
jautā:
01. jūnijā, 2020
Linda

Vai darba devējam ir tiesības prasīt, lai darba ņēmējs sedz zaudējumus situācijā, kad kravas auto vadītājam pasliktinājās veselības stāvoklis, viņš braucot zaudēja samaņu, iebrauca ceļa apmalē un pēc negadījuma ar ātro neatliekamo palīdzību tika nogādāts slimnīcā Itālijā? Darba devējs prasa atlīdzināt izdevumus par auto evakuāciju u. c. Kā rīkoties?

A
atbild:
25. jūnijā, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Lai darba devējs būtu tiesīgs ieturēt no darbinieka algas tam radušos zaudējumus, ir jāpastāv šādiem apstākļiem:

  1. zaudējumu esamība;
  2. zaudējumu cēlonis ir darbinieka prettiesiska vainojama rīcība;
  3. darbinieks ir rakstveidā piekritis ieturējumu veikšanai no savas darba samaksas.

Ja kāds no priekšnoteikumiem nepastāv, ieturējumu darba devējs veikt nedrīkst. Šādu kārtību paredz Darba likuma 79. pants.

Ja darba devējs prettiesiski ietur zaudējumus, darbiniekam ir tiesības vērsties tiesā.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 43. panta pirmās daļas pirmo punktu prasītāji prasībās par darba samaksas piedziņu un citiem darbinieku prasījumiem, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām vai ir ar tām saistīti, ir atbrīvoti no tiesas izdevumu samaksas.