Uzturlīdzekļu nemaksāšana neierobežo personas tiesības pārvietoties

J
jautā:
19. maijā, 2020
Kristine

Labdien! Es dzīvoju un strādāju Anglijā, bet man Latvijā jāmaksā alimenti par bērnu, kuru pieskata tēvs. Ja es vēlos aizbraukt uz Latviju atvaļinājumā, vai mani varētu neizlaist no valsts atpakaļ uz Angliju, ja nemaksāju alimentus? Kur man jāvēršas, lai uzsāktu alimentu maksāšanas procesu? Vai to varu izdarīt attālināti? Paldies!

A
atbild:
02. jūnijā, 2020

Labdien!

Uzturlīdzekļu garantijas fonda likumā ir uzskaitīti ierobežojumi, kas tiek piemēroti parādniekiem, kuri nemaksā Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijai. Pārvietošanas ierobežojumi nav šo ierobežojumu sarakstā, tāpēc Jūs varat brīvi pārvietoties.

Lai uzsāktu uzturlīdzekļu piedziņas procesu, Jums jāvēršas Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijā. Iesniegumu uzturlīdzekļu piedziņai Jūs varat iesniegt arī elektroniski ar portāla www.latvija.lv starpniecību. Saite iesnieguma iesniegšanai ir pieejama šeit

Uzturlīdzekļu garantijas fonda likuma 10. pantā ir uzskaitīti nosacījumi uzturlīdzekļu saņemšanai, tie ir:

1) iesniedzējam un bērnam ir Latvijas Republikā piešķirts personas kods un deklarēta dzīvesvieta Latvijas Republikā;

2) bērns ir iesniedzēja aprūpē, izņemot gadījumu, kad pilngadīga persona ir iesniegusi iesniegumu par uzturlīdzekļu izmaksu savam uzturam;

3) pilngadīga persona turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijas Republikā, bet ne ilgāk kā līdz 21 gada vecuma sasniegšanai;

4) iestājies viens no šā likuma 3. panta pirmajā daļā minētajiem gadījumiem.

Ja viens vecāks saņem uzturlīdzekļus bērna uzturēšanai no Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas, otrs vecāks nevar iesniegt identisku iesniegumu uzturlīdzekļu piedziņai.

Vecākiem ir jāvienojas, kurš īstenos bērna ikdienas aprūpi un uzraudzību, t. i., ar kuru vecāku dzīvos bērns.