TĒMA: Pensijas

Kā padomju laikā būvētu ēku nodot ekspluatācijā

J
jautā:
13. maijā, 2020
Andrejs

Labdien! Vasarnīcu kooperatīvam pieder zeme, uz kuras atrodas būve (dzīvojamā ēka). Ir kadastrālās uzmērīšanas lieta, kas veikta 1989. gadā. Nekāda būvniecības dokumentācija nav pieejama, būve nav ierakstīta zemesgrāmatā, nav pieejams lēmums par ēkas pieņemšanu ekspluatācijā. Vietējās būvvaldes būvinspektors 2020. gadā veica būves pārbaudi, par ko sastādīts atzinums par būves pārbaudi. Atzinumā rakstīts, ka ir veikta patvaļīga būvniecība. Būvniecība veikta pirms 1989. gada. Kā es varu apstrīdēt šo atzinumu? Uz kādu likuma pantu es varu atsaukties? Vai būvvalde pēc mana iesnieguma var pieņemt māju ekspluatācijā tādu, kāda tā ir dabā, pēc fakta?

A
atbild:
14. maijā, 2020
Inese Helmane
LV portāls

LV portāls skaidrojumā jau ir aprakstījis, kā padomju laikā būvētu dzīvojamo ēku nodot ekspluatācijā. Likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 18. pants nosaka: ja fiziskā persona ēkas (būves) ieguvusi pirms 1993. gada 5. aprīļa un tai nav saglabājies īpašuma tiesības apliecinošs dokuments (līgums, apliecība par tiesībām uz mantojumu, akts par ēkas nodošanu ekspluatācijā un tamlīdzīgi dokumenti), ēkas (būves) ierakstāmas zemesgrāmatā uz šīs personas vārda, pamatojoties uz pašvaldības vai Valsts zemes dienesta izziņu, kurā norādīts, uz kāda tiesiska pamata šī persona ieguvusi ēkas (būves).

“No minētās tiesību normas izriet, ka līdz 1993. gada 5. aprīlim veikto būvdarbu tiesiskumu nepārvērtē, pārbauda vienīgi būves īpašuma tiesību iegūšanu,” skaidro Rīgas pilsētas būvvaldes Būvniecības kontroles pārvaldes Tiesiskā atbalsta nodaļas vadītāja Dace Skalbe. “Atbilstoši judikatūrā paustajām atziņām, pārvērtējot šādas būvniecības tiesiskumu, nāktos piemērot tābrīža likumdošanu, kā arī pārbaudīt ļoti senus notikumus. Likumdevējs apzināti ir norobežojies no iepriekš veiktās būvniecības tiesiskuma pārvērtēšanas, jo tas radītu tiesisko nestabilitāti un ievērojami apgrūtinātu īpašuma tiesību iegūšanu.”

Ja dzīvojamā ēka, kura pabeigta 1989. gadā (to apliecina inventarizācijas akts), nav nodota ekspluatācijā un ierakstīta zemesgrāmatā, svarīgi ir, vai būves cēlājiem ir saglabājies padomju laika būvprojekts. Ja būvprojekta nav, bet būvvalde gūst pārliecību, ka ēka ir izbūvēta pirms 1993. gada, būvvaldei nav tiesiska pamata iepriekš pieņemt, ka konkrētā ēka ir patvaļīgas būvniecības objekts. Ja persona vēlas saņemt aktu par ēkas pieņemšanu ekspluatācijā un būvniecības dokumentācijas nav, tā ir jāgatavo no jauna. Taču šī ēka tiek vērtēta kā jaunbūve un tiek piemērotas visas normas, kas ir spēkā patlaban, piemēram, attiecībā uz pagaidu energoefektivitātes sertifikātu, skursteņslaucītāju atzinumu u. c. Iespējams, ka pēc jaunā pašvaldību teritoriālā plānojuma privātmāju apbūve šajā teritorijā nemaz nav iespējama. Vai arī ir problēmas ar sarkanajām līnijām – šajā teritorijā izbūvēts kaut kas tāds, ko tagad normatīvi vairs nepieļauj.