E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20120
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Nodokļa atbrīvojums ienākumam, ja pārdod vienīgo mantoto īpašumu

J
jautā:
12. maijā, 2020
Ieva

Labdien! Dzīvoklis saņemts no mātes testamentārā kārtā. Š. g. februārī tas ZG ierakstīts uz mana vārda. Dzīvoklī neesmu deklarēta, tas ir mans vienīgais nekustamais īpašums. Mātes īpašumā tas bija jau no 70. gadu beigām, ZG no 1992. gada, tas bija viņas vienīgais īpašums (māte nomira 2019. gada septembrī). Tagad vēlos dzīvokli pārdot. Vai man būs jāmaksā ienākuma nodoklis? Kāds likuma pants regulē šo jautājumu? Paldies!

A
atbild:
22. maijā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes vērtību.

Nodoklis nav jāmaksā, ja:

  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta;
  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums;
  • nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums un ienākums no šā nekustamā īpašuma no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Likumā ir papildu (un labvēlīgāks) nosacījums, ja pārdod mantotu īpašumu. Proti, ja nekustamais īpašums, kuru atsavina, ir mantots līgumiskā, testamentārā vai likumiskā ceļā no fiziskās personas, kuru ar maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, uzskatāms, ka nekustamais īpašums ir maksātāja īpašumā no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā mantojuma atstājēja īpašums.

Pārdodot no mātes mantotu īpašumu, nodokļa piemērošanai tiks ņemts vērā ne tikai periods, kad īpašums piederēja Jums (mazāk par 60 mēnešiem), bet arī periods, kad tas piederēja mātei. Tā kā kopā tie būs vairāk nekā 60 mēneši, ienākums no Jūsu vienīgā īpašuma pārdošanas ar nodokli nebūs apliekams un nodoklis nebūs jāmaksā. 

Regulējums noteikts likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9. panta pirmās daļas 33., 33.1 punktā.

Par nekustamā īpašuma pārdošanas ienākuma nodokļa piemērošanu individuālā gadījumā jāuzzina Valsts ieņēmumu dienestā. Lai sazinātos ar dienestu, var izmantot vairākas iespējas.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 107 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU