TĒMA: Nodokļi

Nosakot kapitāla nodokli, tiek vērtēts, vai īpašumā veikta saimnieciskā darbība

J
jautā:
07. maijā, 2020
renāte

Vai iedzīvotāja ienākuma nodoklis tiek piemērots ienākumam no mantota īpašuma domājamās daļas (nedzīvojamā platība: bijušā veikala daļa) pārdošanas? Īpašums pieder vairāk nekā 20 gadus, deklarēts šajā pašā adresē (protams, ne veikala platībā).

A
atbild:
21. maijā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pārdodot nekustamo īpašumu, no gūtā ienākuma jāmaksā kapitāla pieauguma nodoklis – tas ir, iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Likme ir 20%, un ar to apliek starpību, kāda veidojas, no īpašuma pārdošanas cenas atņemot iegādes vērtību. Vairākos gadījumos nodoklis nav jāmaksā. Taču tad tiek vērtēts, vai nekustamais īpašums ir izmantots saimnieciskajā darbībā un vai izdevumi, kas saistīti ar saimniecisko darbību, ir vai nav atzīti par saimnieciskās darbības izdevumiem.

Par nodokli nekustamā īpašuma pārdošanas ienākumam un nekustamā īpašuma iegādes vērtības noteikšanu individuālā gadījumā, kas ir pamatots ar konkrētiem datiem, jāuzzina Valsts ieņēmumu dienestā.