Cik ilgā laikā nomniekam jāizmanto pirmpirkuma tiesības

J
jautā:
07. maijā, 2020
Silvija

Zemesgabala īpašnieks vēlas pārdot savu zemesgabalu, un nomnieks vēlas izmantot savas līgumā atrunātās pirmpirkuma tiesības. Uz šo zemesgabalu ir pieteicies cits pircējs. Cik ilgā laikā nomniekam ir jānoformē pirkuma darījums?

A
atbild:
12. maijā, 2020

Pirmpirkuma tiesības ir, piemēram, līgumā vai likumā jau noteiktās priekšrocības tiesības pirkt īpašumu, ja īpašnieks to pārdod tālāk. Šīs tiesības var pastāvēt un tās ir spēkā tikai gadījumā, ja īpašnieks pārdod savu nekustamo īpašumu.

Pirmpirkuma tiesības visbiežāk tiek pielīgtas pirkuma līgumos, kā arī nomas, īres līgumos. Piemēram, noslēdzot nomas līgumu, var noteikt nosacījumu: ja nomnieks kādu dienu izdomā pārdot nomas objektu, tad pirmpirkuma tiesības pieder tam, kas no viņa šo objektu iznomā. Tikai tad, ja iznomātājs nolemj savas tiesības neizmantot, nekustamo īpašumu drīkst atsavināt citai personai.

Par pirmpirkuma tiesību izmantošanu ir jāpaziņo divu mēnešu laikā no dienas, kad tās piedāvātas.

Vairāk par pirmpirkuma tiesībām var uzzināt LV portāla skaidrojumā “Pirmpirkuma tiesības – kad tās jāpiedāvā?”.