Atvaļinājuma izmantošanas iespējas grūtniecei

J
jautā:
05. maijā, 2020
Dana

Labdien! Ar 1. septembri es varu iet dekrētā. Man vēl ir atvaļinājums (6 nedēļas). To izņemšu pirms dekrēta. Bet kas tās ir par 56/70 dienām, kad tās var izņemt? Vai tās ir dienas no dekrēta sākuma līdz bērna dzimšanai? No kura datuma es varētu jau nestrādāt?

A
atbild:
18. maijā, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

56 vai 70 dienas pirms dzemdībām atkarībā no laika, kad sieviete ir stājusies grūtniecības uzskaitē un citiem ārsta apsvērumiem, nodarbinātai sievietei, par kuru ir veiktas sociālās iemaksas, tiek piešķirts valsts apmaksāts pirmsdzemdību atvaļinājums. Jautājumā sniegtā informācija liecina, ka Jūsu pirmsdzemdību atvaļinājums sāksies 01.09.2020.

Attiecībā uz darba devēja piešķirtā atvaļinājuma izmantošanu grūtnieces ir priviliģētā statusā, to nosaka Darba likuma 150. panta ceturtā daļa. Grūtniecei ir tiesības prasīt atvaļinājuma piešķiršanu jebkurā laikā, un darba devējam tas ir jānodrošina.

Jūsu iespējas izmantot atvaļinājumu ir šādas:

  • pirms došanās pirmsdzemdību atvaļinājumā;
  • uzreiz pēc dzemdību atvaļinājuma (pirms bērna kopšanas atvaļinājuma);
  • pēc bērna kopšanas atvaļinājuma (pirms atgriešanās darbā).

Tā kā faktisko atvaļinājuma apmēru dienās visprecīzāk zina tikai darba devējs, Jums var ieteikt to precīzi noskaidrot, informēt par potenciālo pirmsdzemdību atvaļinājuma piešķiršanas laiku un vienoties par darba devēja piešķirtā atvaļinājuma izmantošanu. Atvaļinājumu varat izmantot arī pa daļām iepriekšminētajos laikos.