E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19965
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Vai var sakopt zemesgabalu bez līdzīpašnieka piekrišanas

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. maijā, 2020
Juris

Man pieder 1/2 domājamās daļas no meliorētas lauksaimniecības zemes. Šis zemesgabals ir vēsturiski aizaudzis ar kokiem un krūmiem. Pašvaldība ir noraidījusi lūgumu šo zemesgabalu transformēt par meža zemi, atsaucoties uz TIAN punktu, kas aizliedz šādu transformāciju veikt meliorētajām zemēm. Vēlos šo zemesgabalu sakopt, izcērtot kokus un krūmus, lai 1) nebūtu vairs jāmaksā paaugstināta NĪN likme un 2) varētu pieteikties LAD atbalsta maksājumiem. Tomēr zemesgabala līdzīpašnieks nav ieinteresēts zemesgabala sakopšanā. Vai šādā gadījumā koku un krūmu izciršana ir jāsaskaņo ar zemes līdzīpašnieku?

A
atbild:
13. maijā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Vispārējs princips ir tāds, ka rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu (kā visumā, tā arī noteiktās atsevišķās daļās) drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu. Ja kāds rīkojas atsevišķi, tad šī rīcība ne tikai nav spēkā, bet arī uzliek pienākumu atlīdzināt zaudējumus, kas pārējiem īpašniekiem nodarīti. Tomēr izņēmums ir pieļaujams tajos gadījumos, kad kāds no kopīpašniekiem izdara kopīpašuma priekšmetā tādus pārgrozījumus, ko prasījusi nepieciešama vajadzība. Attiecībā uz norādīto situāciju tas nozīmē, ka krūmu saaudzes izciršana tiktu atzīta par objektīvu nepieciešamību, ja tā izriet no normatīvo aktu prasībām (piemēram, pašvaldības sabiedriskās kārtības noteikumiem) vai arī nepieciešama īpašuma uzturēšanai un saglabāšanai. Šādā gadījumā ir runa par nepieciešamajiem izdevumiem, kas ir pieprasāmi arī no pārējiem kopīpašniekiem, lai tie samērīgi atlīdzina samaksāto summu līdz ar visiem procentiem. Minēto gan nevar absolutizēt, jo, piemēram, koku izciršana, kas veicama likumā noteiktajā kārtībā, varētu pārsniegt nepieciešamās vajadzības robežas. Pašvaldības teritorijas plānojumā noteiktais zonējums vai nekustamā īpašuma lietošanas mērķis šajā gadījumā nebūs noteicošais kritērijs.

Pamats: Civillikuma 1068., 1071. pants.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 58 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU