Vai kaimiņš var atsaukt savu parakstu

J
jautā:
21. aprīlī, 2020
Dace

Labdien! Būvēju privātmāju un konstatēju, ka uz blakus zemes gabala kaimiņš savu ēku būvē, neievērojot 4 m no zemes gabala robežas. Ir samērā liels logs uz manu pusi. Ar kaimiņu parunāt nav iespējams, redzu tikai vienu ceļu: vērsties vietējā būvvaldē, lai konstatē faktu un iesaka risinājumu, bet lieta tāda, ka mana palīgēka ar kaimiņa atļauju (notariāli apstiprināts fakts) ir uzbūvēta uz tās pašas zemes gabala robežas (pēc celtnieku teiktā, pat atkāpjoties 5–7 cm). Vai kaimiņš var atsaukt savu parakstu un vairs nepiekrist, ja mana palīgēka jau ir uzbūvēta, bet vēl nav nodota ekspluatācijā?

A
atbild:
22. aprīlī, 2020
Rīgas pilsētas būvvalde
Dace Skalbe, Būvniecības kontroles pārvaldes Būvniecības tiesību izvērtēšanas nodaļas vadītāja, galvenā juriskonsulte

Civillikuma 1432. pants noteic: kas klusējot vai noteikti izteic savu piekrišanu, tas ar to ir pieņēmis darbību ar visām tās tiesiskajām sekām un vairs nevar vēlāk savu piekrišanu ierobežot. No minētās tiesību normas secināms: ņemot vērā, ka persona ir devusi saskaņojumu konkrētai būvniecības iecerei, kas ir akceptēta būvvaldē, personai vairs nav likumīgu tiesību atsaukt savu saskaņojumu būvprojekta realizācijai, ja būvniecības iecere tiek realizēta atbilstoši būvprojektam, proti, tiek realizēts tas, par ko kaimiņš piekrišanu ir devis.