Mantojuma lietu kārtošana starp svešiem cilvēkiem

J
jautā:
16. aprīlī, 2020
valdis

Jautājums par nekustamā īpašuma mantojuma lietas kārtošanu starp svešiem cilvēkiem. Ja mantojuma atstājējs un mantinieks abi tur dzīvojuši, tad samazinās nekustamā īpašuma izmaksas. Cik ilgi kopā bija jādzīvo šajā īpašumā, un vai abiem tajā obligāti bija jādeklarējas?

A
atbild:
08. jūnijā, 2020
Latvijas notārs
Iluta Sauliete, zvērināta notāre

Mantojuma lietu kārtošanā starp svešiem cilvēkiem nav būtiskas ietekmes apstāklim, vai personas ir vai nav bijušas deklarētas konkrētajā īpašumā, kā arī tam, cik ilgi personas kopā ir dzīvojušas īpašumā. Šiem apstākļiem ir nozīme, ja īpašnieks vēlas pārdot sev piederošo nekustamo īpašumu. Ja īpašnieks pārdod nekustamo īpašumu, kas ir bijis viņa īpašumā ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz pārdošanas dienai ir arī viņa deklarētā dzīvesvieta, tad no ienākuma par nekustamā īpašuma pārdošanu nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.