Vai pašvaldība ir tiesīga prasīt īres maksas peļņas daļu

J
jautā:
16. aprīlī, 2020
ina

Dzīvoju pašvaldības dzīvoklī, šobrīd pašvaldība atsūtīja jauno īres līgumu, kurā teikts, ka īres maksas peļņas daļa pirmajā gadā būs 1% no kadastra dzīvokļa cenas ik mēnesi un katru gadu palielināsies, plus īres maksa 0,36 eiro par m2, mana dzīvokļa kadastra cena ir 6000 eiro. Pašvaldība pa 20 gadiem savā īpašumā nav ieguldījusi nevienu centu. Vai pašvaldība bija tiesīga prasīt īres maksas peļņas daļu, 1% no kadastra dzīvokļa cenas ik mēnesi?

A
atbild:
17. aprīlī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Diemžēl jautājumā nav minēts, kuras pašvaldības teritorijā atrodas izīrētā dzīvojamā platība, tāpēc nevaru komentēt konkrēto īres maksas aprēķinu, bet vispārīgi īres maksa pašvaldības dzīvojamajām telpām tiek noteikta ar pašvaldības lēmumu, ievērojot likuma “Par pašvaldībām” 21. panta pirmās daļas 14. punkta b) apakšpunktu un likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 11., 11.1 un 13. pantu. Saskaņā ar likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 11. panta noteikumiem dzīvojamās telpas īres maksu veido arī peļņa, tāpēc pašvaldība ir tiesīga īres maksas aprēķinā iekļaut arī peļņas daļu.