Darba līguma uzteikums ekonomisko apstākļu dēļ

J
jautā:
16. aprīlī, 2020
Silvija

Labdien! 12.03.2020 man iedeva parakstīt uzteikumu par darbavietas likvidāciju, un darbs bija līdz 14.04. Vai šādu uzteikumu varēja dot, kad pasaulē tika izsludināta ārkārtas situācija? Vai tad nepienācās lielāka kompensācija nekā viena mēneša kompensācija?

A
atbild:
22. aprīlī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ne vietējā, ne globālā līmenī nav tādas institūcijas, kas varētu aizliegt uzņēmuma likvidāciju vai darbinieku skaita samazināšanu, iestājoties apstākļiem, kas saistīti ar ekonomiskajiem un ražošanas faktoriem, jeb uzņēmuma nespēju turpināt saimniecisko darbību šo apstākļu dēļ vai turpināt nodarbināt visus iepriekš pieņemtos darbiniekus.

Darba likuma 101. panta pirmās daļas 10. punkts ir tiesiskais pamatojums darba devēja uzteikumā, ja tiek likvidēts darba devējs – juridiska persona vai personālsabiedrība. Proti, pilnībā tiek izbeigta uzņēmuma darbība.

Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punkts ir tiesiskais pamatojums darba devēja uzteikumā, ja tiek samazināts darbinieku skaits – notiek reāla uzņēmuma darbības sašaurināšana.

Atlaišanas pabalsts abos iepriekš minētajos gadījumos ir jāizmaksā, bet tā apmēru regulē Darba likuma 112. pants:

  1. viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;
  2. divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz 10 gadus;
  3. triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;
  4. četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.