Kā rīkoties, ja ir ilgstoši slimots

J
jautā:
15. aprīlī, 2020
Zane

Labdien! Ja cilvēks slimo ilgstoši, cik saprotu, var atbrīvot no darba, bet pēc kāda panta? Un vai pienākas atlaišanas pabalsts, ja uzņēmumā nostrādāti nepilni 14 gadi?

A
atbild:
22. aprīlī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darbinieku, kam darbnespējas lapa izsniegta ilgstoši – sešus mēnešus nepārtraukti vai vienu gadu trīs gadu periodā –, darba devējs (ja viņa rīcībā ir informācija par slimošanas periodiem) ir tiesīgs atbrīvot no darba, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 11. punktu.

Šādā situācijā pienākas atlaišanas pabalsts. Pabalsta apmēru regulē Darba likuma 112. pants, paredzot, ka darbiniekam, kas pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts 10–20 gadus, izmaksājams atlaišanas pabalsts triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā.

Ja slimots ilgstoši un ir skaidrs, ka veselības stāvoklis neļauj turpināt darba līgumā nolīgto pienākumu izpildi, būtu lietderīgi laikus informēt par to darba devēju, iesniedzot ārsta atzinumu. Ja darba devējam nebūs iespēju nodrošināt ar citu darbu, darba devējs uzteiks darba līgumu, pamatojoties uz citu Darba likuma pantu – 101. panta pirmās daļas 7. punktu. Tas nozīmē, ka darbinieks nespēj veikt darbu veselības stāvokļa dēļ un par to ir saņemts ārsta atzinums.

Atlaišanas pabalsts iepriekš minētajā apmērā pienākas arī šādā gadījumā.

Vairāk par darba devēja uzteikumu lasiet skaidrojumā “Darba attiecību izbeigšana. Darba devēja uzteikums”.

Nekādā gadījumā nevajadzētu darbiniekam pašam rakstīt uzteikumu, pamatojoties uz Darba likuma 100. pantu.