Kad var saņemt tādu pašu pabalstu kā par iepriekšējā bērna kopšanu

J
jautā:
07. aprīlī, 2020
Linda

Labdien! Vai māmiņai, kura dodas bērna kopšanas atvaļinājumā ar otro bērnu, kamēr pirmajam vēl nav trīs gadi, ir jāņem pirmais bērns apgādībā, lai saņemtu vecāku pabalstu iepriekšējā apmērā? Un vai jāņem apgādībā arī otrais bērniņš, lai saņemtu vecāku pabalstu vispār? Vai arī abi bērni var būt tēva apgādībā, lai viņam būtu nodokļu atvieglojumi? T. i., vai iepriekš minētie aspekti ir savstarpēji saistīti? Paldies!

A
atbild:
20. aprīlī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības uz nodokļa atvieglojumu par apgādībā esošiem bērniem (ierakstot tos nodokļa grāmatiņā) nosaka likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.

No 2020. gada 1. janvāra  likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 10.6 panta ceturtā daļa paredz: sievietei, kurai, kopjot bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu.

Šī norma attiecas tikai uz sievietēm, un viens no nosacījumiem – arī par iepriekšējo bērnu māmiņa ir saņēmusi vecāku pabalstu. Tam nav saistības ar nodokļa likumā paredzēto atvieglojumu.

Jauno tiesību normu piemēro, ja:

1) sievietei ir tiesības uz vecāku pabalstu par nākamo bērnu;

2) nākamais bērns piedzimis, kamēr iepriekšējais vēl nav sasniedzis 3 gadu vecumu;

3) par iepriekšējo bērnu sievietei ir bijis piešķirts vecāku pabalsts.

Ja visi nosacījumi tiek izpildīti, tad vecāku pabalstu piešķir ne mazākā apmērā kā par iepriekšējā bērna kopšanu (atbilstoši izvēlētajam pabalsta saņemšanas ilgumam).