Vai var iegūt mātes pirmslaulības uzvārdu

J
jautā:
03. aprīlī, 2020
Gita

Labdien! Man ir 18 gadi, un vēlos mainīt uzvārdu. Man ar tēvu nav nekādu attiecību, un nevēlos, lai man būtu viņa uzvārds. Vēlos mātes meitas (pirmslaulības) uzvārdu. Vai drīkstu to mainīt, un kā tas notiek?

A
atbild:
06. maijā, 2020
Signe Krūzkopa
LV portāls

Tiesisko pamatu personas vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņai noteic Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums.

Vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt no 15 gadu vecuma.

Vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt, ja pastāv kāds no šiem iemesliem:

1) vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;

2) persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu. Vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu;

3) persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;

4) persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;

5) persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, ja tas nav izdarīts, šķirot laulību, vai pēc laulības atzīšanas par spēkā neesošu;

6) personai mainīts dzimums;

7) viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu.

Detalizētāku informāciju, kā arī iesnieguma formas un nepieciešamo papildus pievienojamo dokumentu uzskaitījumu iespējams atrast šeit.