TĒMA: Ģimene

Paternitātes pabalsta piešķiršana

J
jautā:
02. aprīlī, 2020
Santa

Vai vīrs var pieprasīt bērnu paternitātes pabalstu, ja pirms bērnu piedzimšanas trīs mēnešus netika strādāts, bet darba attiecības tika uzsāktas, kad bērns piedzima?

A
atbild:
20. aprīlī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Bērna tēvam tiesības uz 10 kalendāra dienas ilgu paternitātes atvaļinājumu paredz Darba likuma 155. pants. Atvaļinājumu bērna tēvam piešķir darba devējs uz iesnieguma pamata, savukārt apmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Likums noteic, ka paternitātes atvaļinājumu bērna tēvs var prasīt tūlīt pēc bērna piedzimšanas, bet ne vēlāk kā divu mēnešu laikā pēc bērna piedzimšanas dienas.

Tiesības saņemt paternitātes pabalstu ir bērna tēvam, kurš pabalsta saņemšanas laikā ir sociāli apdrošināts saskaņā ar likumu ”Par valsts sociālo apdrošināšanu” un ir darba ņēmējs (arī mikrouzņēmuma darbinieks), pašnodarbinātais, kurš faktiski veic sociālās apdrošināšanas iemaksas, vai pašnodarbinātā laulātais, kurš brīvprātīgi pievienojies sociālajai apdrošināšanai.