Uzturlīdzekļu piedziņa

J
jautā:
14. martā, 2020
Edgars

Labdien! Esmu bērna tēvs, kurš maksā mammai dēla uzturlīdzekļus, bet mamma ir uzrakstījusi iesniegumu, ka neesmu samaksājis par vienu mēnesi. Taču, jautājot tiesu izpildītājam par noteikto summu un to, kādēļ mans konts ir nobloķēts, cik ātrā laika summa palielināsies un cik lielā daudzumā, saņēmu atbildi, bet pēc noteiktā datuma summa palielinājās trīs vai četras reizes vairāk, nekā bija teicis tiesu izpildītājs. Zvanīju atkal, un man atbildēja, ka nevajag kavēt un ka ir nākamais mēnesis arī klāt, bet iesniegums ir tikai par vienu mēnesi. Tai pašā laikā es, bērna tēvs, uzturu kontaktu ar bērna māti. Viņa bija pie tiesu izpildītāja un uzdeva jautājums, un viņai atbildēja: jums pienākas tikai 107 eiro. Kad es zvanu, tad man saka: viņai pienākas 300 eiro. Tā kā man atvilka 730 eiro, mani interesē, kur tiesu izpildītājs liek šo pārējo naudu, ja mātei pienākas tikai 107 eiro? Kādēļ man atvelk tik lielu summu, bet manam bērnam netiek pat puse no šīs summas, ko samaksāju tiesu izpildītājam? Ja ir vēlme, varu jums arī konta izdruku aizsūtīt, lai pierādītu, ka man ir atvilkta tik liela summa. Jo pēc tiesas lēmuma es personīgi piekritu maksāt savam bērnam 300 eiro. Tiesu izpildītājs man atvilka naudu par diviem mēnešiem, apgalvojot, ka to saņems bērna māte, bet viņa vēl nav saņēmusi ne centa. Cerams, ka sapratāt manu situāciju un spēsiet atbildēt, jo man nav iebildumu maksāt bērna mātei 300 eiro. Vienkārši gribu zināt, kur paliek pārējā nauda.

A
atbild:
18. martā, 2020

Labdien! Ņemot vērā jautājumā norādīto informāciju, Jums var sniegt vispārīgu atbildi.

Tiesu izpildītājs piedzen uzturlīdzekļu parādu, nevis ikmēneša maksājumus.

No summas, ko tiesu izpildītājs atgūst no parādnieka, vispirms tiek ieturēti tiesu izpildītāja izdevumi, jo sprieduma izpilde notiek uz parādnieka rēķina.

Tiesu izpildītāja izdevumu apmēru nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 451 “Noteikumi par zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzības taksēm”.

Saskaņā ar noteikumu 3. punktu katrā lietā ir jāmaksā fiksētā amata atlīdzības takse atkarībā no piedzenamās summas lieluma:

Nr.

p. k.

Piedzenamā summa

(eiro)

Amata atlīdzība

(eiro)

3.1.

līdz 10

3.2.

10,01–30

3.3.

30,01–50

3.4.

50,01–100

3.5.

100,01–300

3.6.

300,01–700

3.7.

700,01–3 000

3.8.

3 000,01–10 000

3.9.

10 000,01–100 000

3.10.

virs 100 000

Saskaņā ar 5. punktu parādniekam ir jāmaksā procentuālā atlīdzība no piedzenamās summas:

5.1. līdz 4269 eiro – 15% no faktiski atgūtās summas;

5.2. no 4270 līdz 14 229 eiro – 640,35 eiro plus 10% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 4269 eiro;

5.3. no 14 230 līdz 142 287 eiro – 1 636,35 eiro plus 5% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 14 229 eiro;

5.4. no 142 288 līdz 711 436 eiro – 8 039,25 eiro plus 3% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 142 287 eiro;

5.5. no 711 437 līdz 1 422 872 eiro – 25 113,72 eiro plus 2% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 711 436 eiro;

5.6. ja atgūtā summa pārsniedz 1 422 872 eiro – 39 342,44 eiro plus 1% no faktiski atgūtās summas, kas pārsniedz 1 422 872 eiro.

Papildus parādniekam ir jāsedz tiešie izdevumi, kas parasti ir pasta izdevumi, un visa summa vēl tiek aplikta ar pievienotās vērtības nodokli.

Iesakām Jums vērsties pie tiesu izpildītāja, lai noskaidrotu neskaidros jautājumus un sprieduma izpildes izdevumu apmēru. Izpildu lietā tiesu izpildītājs saskaņā ar Civilprocesa likuma 631. panta noteikumiem sastāda aprēķinu, kurā tiek detalizēti atšifrēts tiesu izpildītāja izdevumu apmērs.