Mantojuma lieta pēc noilguma

J
jautā:
14. martā, 2020
Guntis

Tēvs nomira 2019. gada 30. oktobrī, un es uzsāku mantojuma lietu tā paša gada 8. novembrī. Vectēvs jau bija novēlējis tēvam visu īpašumu pēc testamenta, bet to apstrīdēja viņa sieva un bērni (māsas). Pēc tiesas lēmuma pusi atdeva vecmātei, viņa nomira 2003. gada jūlijā, neviens pēc viņas nāves neko nedarīja. Tagad, kad es piesakos uz mantojumu (tēva un otras puses (mirušās mātes)), tā tēva māsa steidzīgi piesakās uz šo otru pusi nekustamā īpašuma, noilgums jau sen kā beidzies, bet vienalga notārs apstiprina tēva māsas iespēju mantot. Nesaprotu. Kad viņu māte aizgāja, neviens nelikās ne zinis. Tiklīdz es kā tēva dēls piesaku mantojumu, tā uzrodas viņa māsas un pretendē uz mantojumu. Un notārs to apstiprina kā pirmās šķiras mantinieku. Bet tas nekas, ka pagājuši gandrīz 17 gadi. Vai es varētu lūgt kādu padomu? Manuprāt, tas nav apdomīgi, ka kāds gaida mana tēva aiziešanu, lai iegūtu sev labumu sev vai kādam citam.

A
atbild:
05. maijā, 2020
Latvijas notārs
Ilze Metuzāle, zvērināta notāre

Vispirms gribētu saprast situācijas izklāstu. Vai pareizi saprotu, ka pēc vectēva nāves pusi īpašuma mantoja Jūsu tēvs, bet otru pusi – Jūsu vecāmāte, vectēva laulātā. 2019. gada oktobrī mūžībā aiziet Jūsu tēvs, un Jūs tiekat apstiprināts mantojuma tiesībās uz viņa mantojumu, t. i., viņa pusi no īpašuma. 2003. gada jūlijā nomira vecāmāte, bet viņas mantojuma lieta tika kārtota tikai tagad, apmēram 17 gadus pēc nāves. Par vecāsmātes mantiniekiem, ja pareizi saprotu, tiekat apstiprināti Jūs un vecāsmātes meita – Jūsu tēva māsa. Kas, protams, nešķiet taisnīgi, ja ir tā, ka par vecāsmātes mantojumu neviens nav liecies zinis daudzus gadus. Ir noteikts, ka mantojums jāpieņem gada laikā pēc mantojuma atstājēja nāves. Mantojuma pieņemšana notiek dažādos veidos. Tā var būt mantošanas iesnieguma parakstīšana pie notāra, bet tās var būt arī darbības, kuras nevar būt nekas cits kā vien mantojuma pieņemšanu. No Jūsu aprakstītās situācijas šķiet, ka tēva māsa nav likumā noteiktajā termiņā pieņēmusi mantojumu, proti, maksājusi īpašuma nodokli, gādājusi par īpašumu, to apsaimniekojusi u. tml. Tad Jums jāceļ tiesā prasība un jāapstrīd mantojuma pieņemšanas fakts – jāapstrīd apstāklis, ka tēva māte likumā noteiktajā termiņā mantojumu ir pieņēmusi. Ja tiesa Jūsu prasību apmierinās, tēva māsa īpašumu nemantos.